loader

Polska i Ukraina. Gdzie łatwiej prowadzić start-up technologiczny?

Nie jest oczywiście tak, że rynek ukraińskich start-upów nie istnieje. Co prawda łapie się poniżej średniej, ale rozwija bardzo dynamicznie. Natomiast nie tylko Europa Środkowo-Wschodnia (Polska i Ukraina), ale też cała Europa Zachodnia są daleko w tyle pod względem powstających startupów, szczególne w porównaniu z USA i Azją.

 

Obok środków publicznych na rozwój interesu, równie ważnym czynnikiem jest rynek zbytu.

 

Postanowiłem założyć firmę w Krakowie, bo miasto daje mnóstwo możliwości dla początkujących, ale przede wszystkim miałem w głowie, że trzeba będzie gdzieś sprzedać produkt. Pod tym względem stolica Małopolski, duże, piękne miasto w kraju należącym do Unii Europejskiej, było naturalnym wyborem. Nie bez znaczenia był też fakt, że poza Ukrainą mogę uzyskać większy zysk ze sprzedaży – dodaje Akulov.

 

Pomysłodawcy start-upów chętnie dzielą się swoimi rozwiązaniami. Nic dziwnego, że w badaniu przeprowadzonym przez fundację StartUp Poland aż 82 proc. badanych start-upów deklaruje, że chce współpracować z korporacjami. Przedsiębiorcom zależy m.in. na sieciach dystrybucji i bazach klientów, a także na możliwości promowania swojej technologii. Nie jest zatem przypadkiem, że aż 25% startupów powstaje w Warszawie, gdzie najwięcej firm ma swoje oddziały.

1 2

O autorze