loader

Pionowy ogród – efektowna ściana pełna zieleni

Krok pierwszy – wyczyszczenie ściany

 

Pierwsze zadanie to dokładne oczyszczenie ściany. Aby sprawnie wykonać tę pracę, wystarczy zastosować myjkę wysokociśnieniową Bosch AQT 33-11. Urządzenie szybko i sprawnie poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami pozostawiając ścianę czystą i… gotową do dalszych prac!

 

Krok drugi – nawiercenie otworów w deskach

Przed wykonaniem otworów w ścianie, warto nawiercić we wszystkich 5 deskach 2 wgłębienia (za pomocą 8-milimetrowego wiertła) – każde w odległości 20 centymetrów od krawędzi. Do realizacji tego zadania świetnie nadaje się akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

 

Krok trzeci – deski na ścianę

 

Przywiercając deski do ściany upewnijmy się, że znajdują się w pozycji poziomej za pomocą poziomicy lub cyfrowego dalmierza laserowego PLR 50C BOSCH. By otwory w murze wykonać we właściwym miejscu, zaznaczmy miejsce wiercenia ołówkiem. Najlepiej zacząć od dolnej deski. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów, a odległość od gruntu około 35 centymetrów. Na koniec w wywierconych wgłębieniach umieszczamy kołki.

 

Krok trzeci – przykręcanie

 

Jeżeli wszystkie kołki znajdują się już w otworach, czas na przykręcanie desek.  Najlepiej to zadanie wykona akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

 

Krok czwarty – przykręcanie uchwytów rynnowych

 

 

 

 

 

 

 

Aby osiągnąć solidną konstrukcję w naszym pionowym ogrodzie, należy dokręcić do każdej z desek dwa uchwyty rynnowe 25 centymetrów po lewej i 25 centymetrów po prawej stronie od krawędzi. Oczywiście zadanie to, tak jak poprzednio, wykonujemy za pomocą akumulatorowej wiertarko–wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 firmy Bosch.

 

 

Krok piąty – wykonanie końcowych rynien

 

Teraz pozostaje już tylko nałożyć końcowe elementy rynny na zamontowane wcześniej otwory. Przed wsadzeniem roślin warto wywiercić otwory w każdej z 5 rynien za pomocą wiertła o średnicy 8 milimetrów (najlepiej zastosować metalowe wiertło do metalu, drewna lub plastiku). W przyszłości przez wyloty będzie wydostawał się nadmiar wody zapobiegając w ten sposób podtopieniom i gniciu roślin. I to wszystko – pionowy ogród jest już właściwie gotowy!

 

Krok szósty – sadzenie roślin

 

Rozmaryn, roszponka, a może lawenda? W pionowym ogrodzie można posadzić właściwie wszystko – jedyną zasadą jest dopasowanie roślin do warunków atmosferycznych charakteryzujących daną porę roku. Warto również pamiętać, by nie sadzić kwiatów czy ziół zbyt ciasno – wszystkie wymagają przestrzeni, by móc się rozwijać. Rynna nie jest głęboka – dlatego najlepiej inwestować w rośliny rosnące pionowo. Ziemię wypełniającą rynny można wzbogacić preparatami zawierającymi składniki odżywcze.

 

Spodobał Ci się nasz poradnik? Więcej przydatnych informacji, w tym inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na blogu Bosch www.wkreceniwdom.com.pl.

1 2

O autorze