loader

Pieniądze przestają być tematem tabu w domu

Blisko dwie trzecie Polaków rozmawia o finansach w gronie rodzinnym, a co szósty włącza do rozmów dzieci – wynika z badania Moje ING „Zwyczaje finansowe Polaków”[1]. Połowa badanych przyznaje, że rodzice w dzieciństwie zachęcali ich do oszczędzania.

 

Wiedza na temat finansów nie wynika tylko z życiowego doświadczenia

W polskich domach nie unika się tematu finansów – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Najczęściej rozmawiają o nich pary oraz rodziny z dziećmi (87%), mniej skłonni do podejmowania takich tematów są single i studenci (66%). Aż 40% rodzin włącza do dyskusji na temat finansów swoje dzieci. Ponad połowa polskich rodziców zachęca dzieci do oszczędzania (58%), a 44% rozmawia z nimi na tematy związane z finansami i budżetem domowym. Z badania Moje ING wynika, że ponad jedna trzecia daje swoim pociechom regularnie kieszonkowe.

 

Finanse elementem wychowania?

Choć 44% rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi na temat finansów, tylko 17% przyznało, że włączano ich w takie dyskusje, kiedy byli mali. Dużo częściej byli oni zachęcani przez dorosłych do oszczędzania (49%) lub zarabiali własne pieniądze (39%). Zaledwie garstka była pytana przez rodziców o zdanie przy podejmowaniu decyzji o większych wydatkach (8%).

 

Jednym z kluczowych procesów naszego społecznego rozwoju jest proces socjalizacji, w ramach którego uczymy się określonych zachowań. Jako dzieci powielamy wzory rodziców, a jako dojrzałe osoby zachowujemy się podobnie do członków naszej grupy odniesienia. Jednak założenie, że osoby, które były uczone przez rodziców oszczędzania, będą potrafiły oszczędzać pieniądze w przyszłości, nie zawsze jest prawdziwe. I odwrotnie. Wiele zależy od czynników psychicznych danej jednostki, stylu życia, który przyjmie, środowiska, w którym będzie dorastać, żyć, mieszkać, pracować. Rola rodziców jest bardzo ważna, ale nie przesądza o wszystkim. Osoby, które nie nauczyły się oszczędzania w dzieciństwie, mogą z dużym powodzeniem nauczyć się tego w dorosłym życiu – wyjaśnia Tomasz Sobierajski, socjolog.

Źródła wiedzy o finansach

Informacji na temat finansów i zarządzania budżetem domowym szukamy najczęściej w mediach ogólnotematycznych i specjalistycznych, przy czym najpopularniejsze są one wśród par, które nie mają jeszcze dzieci (40%). Równocześnie aż 41% z nich czerpie swoją wiedzę w tym temacie od swoich współmałżonków lub partnerów. Dla singli i studentów najpopularniejszym źródłem wiedzy są rodzice (31%) i znajomi (29%). Wśród osób starszych i rodzin relatywnie większą popularnością cieszą się pracownicy banków (20%). Tylko 9% badanych jako źródło wiedzy o zarządzaniu finansami osobistymi wskazało szkołę.

 

Jak efektywnie zarządzać budżetem domowym?

author avatar
Hill Knowlton Strategies

1 2

O autorze