loader

Nowy rok, nowe inwestycje na rozwój firmy, jak je sfinansować?

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym to obecnie chyba najprostszy i najwygodniejszy sposób zarządzania płynnością finansową firmy. Przeznaczony jest do finansowania bieżących potrzeb firmy związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykorzystywany jest do krótkotrwałego zwiększania płynności gotówkowej firmy poprzez zwiększenie stanu gotówki pozostającej w dyspozycji firmy. Kredyt ten może zostać wykorzystany na dowolny cel np. pokrycie wydatków stałych, regulowanie bieżących zobowiązań handlowych, finansowanie zakupu materiałów czy usług związanych z bieżącą działalnością. Jego dużą zaletą jest możliwość elastycznego ustalania harmonogramu spłat

w zależności od sytuacji firmy oraz możliwość odnawiania praktycznie, co roku bez konieczności spłaty wcześniej całości kredytu. Jego wysokość jest zazwyczaj ograniczona do kilkuset tysięcy złotych.  

 

Kredyt z gwarancją de minimis

Kredyty tego rodzaju są dostępne w ramach programu rządowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać gwarancję na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej i inwestycyjnej. Gwarancja de minimis zabezpiecza spłatę kredytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie spłaci go w terminie. Wtedy spłaty kredytu dokonuje gwarant, czyli BGK. Przedsiębiorca nie zostaje jednak zwolniony z odpowiedzialności finansowej – musi zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami, tyle, że rozlicza się z tych zobowiązań już nie z bankiem kredytującym, tylko z gwarantem. BGK zastrzegł, że udzielana gwarancja może stanowić 60 proc. wartości kredytu. Podstawą udzielenia gwarancji, a w dalszej kolejności kredytu jest zabezpieczenie przez przedsiębiorcę całej transakcji wekslem in blanco.  

Trzeba jednak wiedzieć, że są pewne ograniczenia związane z takim kredytem. O przyznanie gwarancji BGK mogą ubiegać się tylko podmioty z sektora MSP, które zatrudniają ściśle określoną dla siebie liczbę pracowników (zgodnie z ustawą z dn. 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej). W przypadku mikro firm średniorocznie nie może być ich zatrudnionych więcej niż 10, a w przypadku małej i średniej firmy odpowiednio 50 i 250. Istnieją również jasno sprecyzowane wymogi, co do obrotów firmy. Całkowity obrót roczny mikro firmy nie może być większy niż 2 miliony euro. W przypadku małej firmy maksymalnie może wynosić 10, a średniej 50 milionów euro. Dodatkowo BGK nie udzieli gwarancji dla finansowania produkcji w sektorze węglowym, produkcji pierwotnej produktów rolnych, rybołówstwa oraz zakupu środków transportu. Wysokość jednorazowej pomocy udzielonej w ramach programu nie może też przekroczyć kwoty 200 tysięcy euro (dla przedsiębiorstw działających w sektorze transportu drogowego kwota ta wynosi 100 tys. euro) w okresie trzech kolejnych lat podatkowych. Co bardzo ważne, kredyt może być udzielony tylko podmiotowi, który posiada zdolność kredytową i nie znajduje się w Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych.

 

Leasing

Leasing to bardzo wygodna i elastyczna forma finansowania możliwości korzystania z maszyn, urządzeń i środków transportu bez konieczności ich zakupu. Zapewnia on firmie nie tylko poprawę płynności finansowej, ale przede wszystkim znaczne zmniejszenie obciążeń podatkowych. W zależności od tego czy jest to leasing finansowy czy operacyjny, leasingobiorca ma możliwość powiększania kosztów uzyskania przychodów poza ratą leasingową o amortyzację – w przypadku leasingu finansowego – oraz staje się właścicielem przedmiotu leasingu wraz z opłatą ostatniej raty. Leasing umożliwia firmie sfinansowanie nawet do 100 proc. wartości inwestycji netto najczęściej

w kwocie nieprzekraczającej 1,5 mln złotych. Dodatkową zaletą jest możliwość elastycznej spłaty rat w zależności od dochodów firmy np. raty kwartalne bądź sezonowe. Okres finansowania inwestycji za pomocą leasingu zazwyczaj nie przekracza kilku lat.

 

Wsparcie doradcy

Szeroki wachlarz możliwości finansowania inwestycji firmowych nie ogranicza się jedynie do wymienionych powyżej kredytów. By móc zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku sposobami, warto poświęcić trochę czasu, i umówić się na spotkanie z doradcą finansowym (np. Idea Expert). Jest to doskonały moment na to, aby sprawnie i szybko, w jednym miejscu, zebrać wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji. Zainwestowany czas skutkuje zazwyczaj nie tylko wyborem najbardziej odpowiedniej formy finansowania inwestycji, ale przede wszystkim odpowiedzią na pytanie – jakich inwestycji i po co, tak naprawdę firma potrzebuje.

Szukając odpowiedniego sposobu finansowania inwestycji warto pamiętać, aby:

  • Uważnie przemyśleć konieczność podjęcia niezbędnych inwestycji oraz wszelkie możliwe sposoby ich finansowania
  • Zapoznać się z szeroką gamą finansowania kapitałem dłużnym dostępnym obecnie na rynku
  • Skorzystać z pomocy doradców finansowych (np. Idea Expert), którzy nie tylko dysponują szeroką wiedzą o wszystkich aktualnych ofertach, ale także służą pomocą w przygotowaniu odpowiednich dokumentów czy wyborze najlepszego wariantu finansowania inwestycji

    w zależności od profilu działalności firmy

 

author avatar
Idea Expert

1 2

O autorze