Kopernik była kobietą? Czyli o kobietach w nauce

Jak dr Małgorzata Małodobra-Mazur i dr Dagmara Baczyńska trafiły do zespołu? O ich dołączeniu do grupy naukowców pracujących nad aparatem Genomtec ID zadecydowały doświadczenie i kompetencje. Pierwsza z nich jest w zespole specjalistką ds. genetyki i procesów diagnostycznych, natomiast druga specjalistką ds. biologii molekularnej. Panie biorą udział w optymalizacji reakcji, a także projektowaniu autorskich starterów reakcji amplifikacji, które odgrywają kluczowe znaczenie w obszarze parametrów diagnostycznych testów.
– Ich różnorodne zaplecze zawodowe wnosi do zespołu nową jakość, pomaga wykryć i rozwiązać problemy, z którymi nie poradziłby sobie ktoś o innej specjalizacji lub mniejszym doświadczeniu – przyznają koledzy z zespołu Genomtec.
Ponieważ w naukowych zespołach mieszanych liczą się kompetencje, a nie parytety, badaczki z Genomtec nie odczuwają dyskryminacji czy dominacji mężczyzn w branży. Widzą jednak pewne ograniczenia.
– Biorąc pod uwagę liczbę kobiet robiących doktoraty z dziedzin nauk medycznych i pokrewnych, to w późniejszych etapach kariery stosunkowo mało z nich zajmuje stanowiska kierownicze – mówi dr Dagmara Baczyńska. Większych przeszkód w rozwoju zawodowym upatruje jednak podobnie jak dr Małodobra-Mazur w problemach w równym stopniu dotykającym obie płcie, takich jak zbyt rozbudowana biurokracja czy trudności w zdobywaniu grantów i duża konkurencyjność w tym zakresie.
– Bez odpowiedniego finansowania nieda się prowadzić badań naukowych, a to spowalnia karierę naukową lub ją w znacznym stopniu ogranicza, niezależnie od płci naukowca – tłumaczy dr Małgorzata Małodobra-Mazur.
Im różniej, tym lepiej
Sukcesy mieszanych zespołów naukowych udowadniają, że kobietom naukowcom wcale nie musi i nie jest gorzej na polu badań i rozwoju nowych rozwiązań, technologii i innowacji. Dlatego myśląc o karierze naukowej, kobiety nie powinny bać się przyszłych ograniczeń, ale skupić na tym, czy mają predyspozycje do tego konkretnego zajęcia. Jakie to predyspozycje?
Kiedy panie z Genomtec mówią o wyborze swojego zawodu, kładą nacisk na samorealizację i pasję. Bez nich trudno o sukces na ścieżce kariery naukowej. Warto pamiętać, że podążanie nią jest przede wszystkim zajęciem dla ambitnych. Naukowcy w codziennej pracy korzystają z wiedzy zdobytej w trakcie studiów, ale też muszą stale się uczyć i rozwijać swoje umiejętności. Konieczność znajdowania nowych rozwiązań i pokonywanie pewnych problemów technicznych w pracy eksperymentalnej wymaga kreatywności i daje dużo satysfakcji. To powoduje, że praca naukowca w dużej mierze ma charakter twórczy – co oznacza, że w zespole badawczym trudno popaść w rutynę, dostaje się dużo samodzielności, ale też tym samym trzeba być zdyscyplinowanym i zorganizowanym.
Czy płeć w związku z tym w ogóle się nie liczy? Liczy się o tyle, że daje różnorodność, także badawczą. Im bardziej zróżnicowany zespół, tym szersze spektrum dadzą różne punkty widzenia jego członków, a to pozwoli podchodzić do rozwiązania problemu na wiele sposobów.
Kariera naukowa nie jest zajęciem dla każdego, ale w czasach coraz szybciej rozwijających się technologii potrzeba coraz więcej zdolnych, ambitnych i kreatywnych specjalistów z różnych dziedzin. Niezależnie od płci. Każda z nich wnosi do zespołów badawczych ogromny potencjał, który warto wykorzystać w tworzeniu innowacji.