loader

Jaki będzie świat po atakach ransomworm?

Skala i zakres tych ataków sprawia, że świat poważnie się niepokoi. Co możemy więc zrobić w tej nowej rzeczywistości? Z pewnością nie warto popadać w panikę, zwłaszcza że istnieje kilka sposobów, dzięki którym można się bronić przed ransomworm.

 

Jednym z nich jest dbanie o odpowiednią higienę sieci i podłączonych do niej urządzeń, które są obecnie najbardziej zaniedbanymi elementami bezpieczeństwa. WannaCry wykorzystał luki w zabezpieczeniach, które Microsoft załatał dwa miesiące wcześniej. Pomimo nagłośnienia tematu miesiąc później Petya/NonPetya był w stanie z powodzeniem uderzyć w tysiące organizacji dzięki dokładnie tej samej podatności. Ponieważ Petya/NonPetya wykorzystuje dodatkowe wektory ataku, sama aktualizacja systemu operacyjnego nie wystarcza do całkowitej ochrony. Oznacza to, że oprócz aktualizowania oprogramowania konieczne są odpowiednie praktyki i narzędzia zabezpieczające. Z kolei urządzenia, dla których aktualizacje nie są już dostępne, muszą zostać wymienione.

 

Drugim sposobem jest pełna kontrola nad urządzeniami podłączonymi do lokalnej sieci. Warto zainwestować czas i technologię, aby zidentyfikować każde z nich, określić, jaka jest jego funkcja i jaki ruch przez nie przechodzi. Ważne jest też, aby wiedzieć, kto ma do niego dostęp, na jakim systemie operacyjnym jest uruchomione i czy są na nim ustawione automatyczne aktualizacje.

 

Biorąc pod uwagę, że nasze sieci obejmują obecnie szeroką gamę urządzeń, użytkowników i aplikacji wdrażanych w wielu sieciowych ekosystemach, pojedyncze narzędzia monitorujące ruch, który przechodzi przez jeden punkt w sieci, nie są już odpowiednie. Dlatego też należałoby wdrożyć skuteczne narzędzia zabezpieczające, które mogą wyświetlać i zatrzymywać najnowsze zagrożenia w wielu miejscach w sieci

 

Kolejnym wymogiem jest segmentacja sieci. Nie jest to nowe zalecenie, ale większość organizacji niestety tego nie robi. W ich przypadku złośliwe oprogramowanie może dokonać prawdziwego spustoszenia.

 

Organizacje decydujące się na wprowadzenie segmentacji powinny mieć na uwadze, że powinna ona zapewniać bezpieczeństwo nawet najbardziej złożonym środowiskom sieciowym. Niezbędne jest, aby strategia segmentacji była w stanie zobaczyć, skontrolować i zatrzymywać złośliwe oprogramowanie oraz nieautoryzowanych użytkowników i aplikacje, które próbują przekroczyć segmenty.

 

Segmentacja musi być zautomatyzowana, obsługiwać ruch pionowy, jak i poziomy, być w stanie zidentyfikować i odizolować niebezpieczne i zainfekowane urządzenia, a także obejmować środowiska sieciowe.

 

Osoby zarządzające organizacjami muszą zrozumieć, że w obecnej sytuacji należy wprowadzić strategię bezpieczeństwa i przeznaczyć na jej realizację  odpowiednie środki. Jest to  niezbędne w naszej nowej rzeczywistości.

1 2

O autorze