loader

Jak odpowiednio dobrać sprzęt rehabilitacyjny?

Każdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Pierwszym i kluczowym czynnikiem, determinującym wybór sprzętu rehabilitacyjnego jest jego przyszły użytkownik. Podczas zakupu wyposażenia dla seniora należy zwrócić uwagę, czy dany produkt jest idealnie dopasowany do potrzeb i zakresu ruchu starszej osoby oraz czy może ona używać go samodzielnie. Tego typu urządzenia powinny być jak najmniej skomplikowane i proste w obsłudze. Starszym ludziom, mającym trudności z chodzeniem, w rehabilitacji pomagają wszelkiego rodzaju kule i laski, odpowiednio wyprofilowane względem dłoni oraz z gumową nakładką, zapobiegającą ślizganiu się sprzętu po podłodze. Warto zwrócić uwagę na to, jak różnorodny jest sprzęt rehabilitacyjny. Widać to chociażby na przykładzie lasek, które mogą występować pod postacią jednej nogi, ale są również takie, które posiadają ich więcej – rozgałęziają się na końcu i dają pacjentowi większą stabilność. Dostępne są również laski z regulacją długości, laski drewniane, czy składane. – To bardzo ważna kwestia. Na wszystkie przyrządy i urządzenia mówi się ogólnie „sprzęt rehabilitacyjny” jednak dzieli się on na wiele podgrup uzależnionych od przeznaczenia, funkcjonowania i materiałów z jakich został wykonany. Istnieje kilkanaście rodzajów wózków inwalidzkich, czy kul, na których możemy się podpierać. Dlatego przyrządy rehabilitacyjne należy precyzyjnie dopasować – twierdzi Aneta Fendorf,  ekspert firmy Mobilex. Dobierając określony sprzęt konieczne jest nie tylko określenie zaawansowania niepełnosprawności potwierdzonego wynikiem badań. Dobierając odpowiednie przyrządy należy uwzględnić wiek i aktywność zawodową, sprawność fizyczną, sposób spędzania wolnego czasu i zakres aktywności sportowej. Jeżeli sprzęt rehabilitacyjny ma stanowić pomoc dla osoby niepełnosprawnej, musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Nieoceniona rola opiekuna

Największym wsparciem dla osoby niepełnosprawnej jest jej opiekun. To osoba, której nie jest w stanie zastąpić żadne urządzenie. Sprzęt rehabilitacyjny musi uwzględniać potrzeby opiekuna i być do nich dostosowany. Podnoszenie i przenoszenie swojego podopiecznego to olbrzymie obciążenie dla pleców, co może prowadzić do kontuzji oraz urazów. Dlatego sprzęt rehabilitacyjny powinien zapewniać najwyższy możliwy komfort, a także dawać poczucie bezpieczeństwa. Dlatego powinien być szczególnie odporny na uszkodzenia, tak aby nie zawiódł w najbardziej wymagających sytuacjach. Materiał użyty do produkcji sprzętu rehabilitacyjnego powinien całkowicie eliminować możliwość poślizgu i gwarantować stabilność na każdym rodzaju powierzchni. – Sprzęt rehabilitacyjny umożliwia osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się i wykonywanie codziennych czynności. Takie osoby muszą być przekonane o niezawodności urządzeń, którymi się posługują. Każdy ruch musi być wspomagany i zabezpieczany przez sprzęt, którego używają – dodaje Fendorf z firmy Mobilex. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto porównać oferty różnych sklepów i producentów. Takiego porównania najlepiej dokonać w Internecie, ponieważ w stacjonarnych sklepach nie znajdziemy wszystkich dostępnych modeli. Natomiast na stronach internetowych z reguły dostępna jest pełna oferta placówki.

Wózek inwalidzki nie zawsze jest potrzebny

author avatar
Projekt Komunikacja

1 2

O autorze