loader

Inwestycja zimna jak metal

 

Największą nadzieję pokładałbym w platynie i palladzie. Choć  na żadnym z tych surowców nie widać jeszcze hossy, gdyż ciąży im taniejące złoto oraz słaby popyt na samochody w Europie, to mogą one wkrótce wzbudzić spore zainteresowanie inwestorów. Zachowanie cen tych kruszców w ostatnich dwóch latach może być bowiem zinterpretowane w ten sposób, że okazały się one bardziej bezpieczną przystanią niż złoto. Widać to w przepływach środków do funduszy ETF kupujących fizyczne metale. O ile z funduszy złotych i srebrnych uciekano wręcz panicznie, to fundusze platynowe i palladowe cieszyły się nawet niewielkim napływem środków. Mimo, że większym zainteresowaniem inwestorów w ostatnich miesiącach cieszyła się platyna, wskazałbym pallad jako mający dużo lepszą długoterminową przyszłość surowiec.

 

Pallad jest ciągle znacznie tańszy od platyny, choć jest niemal równie rzadki. Jego zastosowania są podobne. Katalizaotory samochodowe, które odpowiadają za ok. 80 proc. zużycia palladu są ciągle bardzo rozwojowym segmentem zgłasza na  rynkach wschodzących, gdzie normy spalin będą zbliżać się do europejskich. Ze względu na niższą cenę pallad zdominował już katalizatory do silników benzynowych. W katalizatorach do silników diesla, popularnych głównie na dojrzałym rynku europejskim, wciąż używa się sporo platyny, ale i tu trwa powolna, choć chyba nieuchronna substytucja.  Niestety niezbyt przyjęła się – jak na razie – biżuteria z palladu. Jest to w dużej mierze kwestia ceny – najtańszego z trzech surowców (złoto, platyna i pallad – srebro to inna cenowa liga) po prostu nie kupuje się na pierścionek czy naszyjnik tak chętnie. Gdy pallad odpowiednio zdrożeje, moda na niego może się pojawić.

 

Poza palladem trudno byłoby mi wskazać jakiś metal, który obecnie ma potencjał wzrostowy. Obstawianie krótkich pozycji trudno jednak doradzać, gdyż gwałtownych wzrostów cen, szczególnie przejściowych, nie da się na rynku surowców wykluczyć. Strajki górników, gromadzenie zapasów przez rządy czy wprowadzenie ceł eksportowych na mało stosunkowo płynnym i ściśle dopasowanym rynku mogą sporo namieszać.

 

Maciej Bitner

Główny Ekonomista Wealth Solutions

author avatar
Wealth Solutions

1 2

O autorze