loader

Fundusze na zdrowie – Unia Europejska inwestuje w technologie medyczne

Nieprzerwanie od 15 lat fundusze europejskie pomagają rozwijać sektor ochrony zdrowia w Polsce. Tylko do 2020 Polska otrzyma w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych blisko 13 mld zł finansowania przeznaczonego na działania związane ze zdrowiem Polaków, w tym rozwój infrastruktury medycznej i telemedycynę. Unia Europejska wierzy, że wprowadzanie na rynek innowacyjnych technologii medycznych prowadzi do rozwoju sektora ochrony zdrowia, pomaga chorym oraz odciąża lekarzy od obowiązków administracyjnych. Z tego powodu UE inwestuje w start-upy medyczne, które proponują przełomowe i ogólnodostępne rozwiązania w zakresie e-medycyny. Jednym z przykładów takich inwestycji jest StethoMe® – elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop stworzony w Poznaniu.

 

Dlaczego UE inwestuje w e-zdrowie?

Już teraz na ochronę zdrowia Polska wydaje 6,3% PKB, a poziom wydatków na osobę wciąż wzrasta. W latach 2009-2015 współczynnik wzrostu wyniósł 2%. Powodem kumulujących się nakładów finansowych jest starzejące się społeczeństwo, wzrost zachorowań na choroby przewlekłe oraz rosnący deficyt kadr medycznych. Inwestycje UE pomagają odciążyć lekarzy i innych pracowników medycznych. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i jest to najniższy wskaźnik w Europie. A aż 52 minuty dziennie pracownicy medyczni spędzają na poszukiwaniu informacji w dokumentacji pacjentów. Szacuje się, że w 2014 r. jeden lekarz w Polsce przeprowadził średnio 3121 konsultacji.

 

Rozwiązanie, które przynosi korzyści

Widząc korzyści płynące z telemedycyny, Unia Europejska inwestuje w technologie medyczne, które wspierają chorych i lekarzy oraz mogą pomóc usprawnić system służby zdrowia. Zalety płynące z telemedycyny widzą również lekarze. 40% z nich potwierdziło, że telemedycyna eliminuje od 11% do 30% wizyt w poradni poprzez wykorzystanie technologii mobilnych, takich jak zdalne monitorowanie zdrowia, e-mail lub SMS z pacjentami. Inwestycje Unii Europejskiej to nie tylko korzyść dla lekarzy, ale również dla całej gospodarki. Dzięki nowym rozwiązaniom w obszarze e-zdrowia polskie przedsiębiorstwa i startupy dostają szansę na dynamiczny rozwój. Zastosowanie nowych technologii to również liczne zalety dla pacjenta: szybki i łatwy dostęp do lekarza, lepsza diagnostyka, wygoda, oszczędność czasu czy wzrost świadomości w procesie leczenia.

Unia Europejska widzi potrzebę stałego inwestowania w ochronę zdrowia i związany z tym rozwój technologiczny. Podejście UE do zdrowia opiera się na zasadzie „zdrowie we wszystkich politykach” i z tego wynika fakt, że fundusze unijne na ten cel są mocno rozproszone. Przykładowo, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pozwoliły na opracowanie map potrzeb zdrowotnych w Polsce. Są to strategiczne dokumenty, które wskazują, jak wydawać pieniądze na zdrowie, aby realizować najważniejsze potrzeby polskiego społeczeństwa. Inne przykłady unijnego wsparcia to rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu czy rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – obie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pierwszy dodatkowo z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach  planu Junckera. Z kolei w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przeprowadzono kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych. Środki EFS umożliwiły też badania profilaktyczne raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego w lokalnych i regionalnych ośrodkach opieki zdrowotnej.

Unia Europejska działa na rzecz wzrostu poziomu inwestycji realizując Plan Inwestycyjny dla Europy, jak również poprzez fundusze strukturalne oraz programy zarządzane przez Komisję Europejską (np. Horyzont 2020). Sektor e-zdrowia w Polsce jest szczególnie istotnym beneficjentem funduszy unijnych, biorąc pod uwagę wyzwania związane z przyszłością sektora zdrowia w Polsce – mówi Bartosz Otachel, ekspert Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

Od 2004 roku Unia Europejska sfinansowała w Polsce 3282 projekty w obszarze ochrony zdrowia. Ich łączna wartość wynosi ponad 14 mld złotych, z czego dofinansowanie UE to prawie 10 mld złotych. W tej grupie jest 1871 już zrealizowanych przedsięwzięć, które uzyskały dotację unijną w wysokości prawie 6 mld złotych. Na liście są zarówno duże projekty infrastrukturalne, edukacyjne i profilaktyczne, jak i mniejsze inwestycje w polskie startupy czy badania prowadzone przez polskich naukowców. Z niektórych korzystają mieszkańcy całego kraju, inne realizują ważne potrzeby lokalne. Do 2020 roku Polska otrzyma z Unii Europejskiej ponad 98 mln złotych z programu Horyzont 2020 na realizację projektów z obszaru zdrowia i zmian demograficznych.

author avatar
HillKnowlton Strategies

1 2

O autorze