loader

Dyrektor finansowy dziś – ale co jutro?

Jubileuszowy cykl kongresów dyrektorów finansowych zapowiada się być przełomowym. Po raz pierwszy profesjonaliści zarządzający finansami przedsiębiorstw spotkają się w Gdańsku i Lublinie, by następnie po 5 latach powrócić do Krakowa. Zwieńczeniem wiosennych spotkań będzie Poznań, a wielki finał wraz z uroczystą galą i rozstrzygnięciem XIII edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku odbędą się jesienią w Warszawie. Ponadto, na każdym z pięciu kongresów organizatorzy będą przyznawać po raz pierwszy wyróżnienie Digital Finance Award, honorujące implementację innowacyjnych rozwiązań w proces zarządzania finansami.

Cykl spotkań dyrektorów finansowych oraz konkurs Dyrektor Finansowy Roku są inicjatywą niekomercyjną, powstałą we współpracy: ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Grupy Euler Hermes – wiodącego ubezpieczyciela należności handlowych, jednego z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności, jak również Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych – niezależnego, ekspercko-dziennikarskiego think tanka.

Inicjatywa Dyrektor Finansowy Roku to największy i najdłużej organizowany w Polsce projekt dedykowany społeczności osób zarządzających finansami przedsiębiorstw i firm. Celem kongresów jest wymiana doświadczeń i omówienie wyzwań czekających na finansistów w zawiłym świecie biznesu. W trakcie każdego z pięciu spotkań teoretycy i praktycy pochylą się nad obecnymi zagadnieniami z zakresu finansów, prawa, podatków czy technologii, które nurtują wielu dzisiejszych dyrektorów finansowych. W jednym z paneli będzie omawiana kwestia wdrażanego w Polsce mechanizmu podzielnej płatności – Split Payment, który będzie największym, tegorocznym wyzwaniem dla finansistów. W trakcie kongresu będą analizowane także korzyści w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, jak również roli CFO w dziedzinie HR. Nie zabraknie także tematów przed którymi dział finansów nie może uciec – eksperci pochylą się na zagadnieniem „CFO 4.0” oraz robotyzacją i automatyzacją, które są koniecznymi wyzwaniami związanym ze sprostaniem konkurencyjności. Gościem specjalnym spotkań będzie Ignacy Morawski, ekonomista projektu SpotData, lider innowacji New Europe 100 Financial Times. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych analityków trendów ekonomicznych podzieli się swoją wiedzą prezentując "Heatmapę ryzyk finansowych w gospodarce w 2018 roku".

– Przygotowując tegoroczny cykl kongresów uświadomiliśmy sobie, jak ten projekt w ciągu dekady przerodził się w stały element szerokorozumianej płaszczyzny do wymiany doświadczeń, dyskusji o zmianach w regulacjach prawnych oraz stał się ważnym miejscem, gdzie wszyscy możemy zastanowić się nad wyzwaniami jutra. Niesłabnące zainteresowanie ze strony osób zarządzających finansami biznesu w Polsce niezmiernie nas cieszy, a to pokazuje, że dyrektorzy finansowi potrzebują i oczekują wsparcia w codziennym podejmowaniu wyzwań. Jest dla nas zaszczytem, że od ponad 10 lat możemy im w tym pomagać, a jednocześnie przyznając tytuł Dyrektora Finansowego Roku nagrodzić i zaprezentować środowisku tych najlepszych, którzy potrafią odnieść sukces – uważa Paul Flanagan, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

Pierwszą konferencją, która rozpocznie cykl kongresów, będzie spotkanie 12 kwietnia w gdańskim hotelu Hilton. Następne odbędą się w Lublinie (19 kwietnia – hotel inBetween), Krakowie (9 maja – Sheraton) oraz Poznaniu (6 czerwca – hotel IBB Andersia). Uroczysta gala konkursu Dyrektor Finansowy Roku, wieńcząca cykl kongresów, tradycyjnie odbędzie się w Warszawie (2 października w hotelu InterContinental).

KONKURS DFR

Dwa, tradycyjnie przyznawane tytuły w kategoriach: „Dyrektor Finansowy Małych i Średnich Firm” (kryterium: obrót firmy do 200 mln zł lub zatrudnienie do 250 osób) oraz „Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw” (kryterium: obrót powyżej 200 mln zł lub zatrudnienie powyżej 250 osób) zostaną w tym roku uzupełnione o specjalne wyróżnienie dla Dyrektorów Finansowych w spółkach notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Aplikowanie o tytuł Dyrektora Finansowego Roku rozpocznie się 3 kwietnia i będzie trwało do 22 czerwca. Swój udział w konkursie można zgłosić poprzez wypełnienie i wysyłanie ankiety, dostępnej na oficjalnej stronie projektu www.dyrektorfinansowyroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony uczestników.

– Celem Konkursu Dyrektor Finansowy Roku, organizowanego w tym roku już trzynasty raz, jest nagrodzenie tych Dyrektorów, którzy w zmieniających się warunkach i dynamicznej rzeczywistości, nie tylko potrafią zadbać o bezpieczeństwo finansowe firm, ale przede wszystkim wspierają liderów przedsiębiorstw w trudnych decyzjach biznesowych, kreślą wizję i podejmują właściwe decyzje w sytuacji niepewności. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich Dyrektorów Finansowych, właścicieli i zarządy firm namawiamy do zgłaszania swoich Dyrektorów Finansowych do konkursu. Jesteśmy przekonani, że nagradzanie najlepszych jest najlepszym sposobem podkreślania ogromnej roli Dyrektorów Finansowych we współczesnej firmie – mówi Jakub Wojnarowski, Przewodniczący Kapituły Nagrody Dyrektor Finansowy Roku, Dyrektor Zarządzający ACCA Polska oraz Krajami Bałtyckimi.

Wyboru laureatów dokona Kapituła Konkursu, składająca się z niezależnych ekspertów. Nadzór audytorski nad Nagrodą sprawuje Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający Grant Thornton.

author avatar
AKM multiAN PR

1 2

O autorze