loader

Dlaczego w cyberbezpieczeństwie brakuje pracowników? 350 tysięcy wakatów do obsadzenia w Europie

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa są obecnie poszukiwani w niemal każdej branży na świecie. Zatrudnianie ich staje się jednak coraz trudniejsze ze względu na powiększającą się od dłuższego czasu lukę kwalifikacyjną[1] – do 2022 roku zabraknie w tym obszarze nawet 350 tysięcy pracowników[2] w samej Europie.

 

Rynek wchłonął specjalistów

Efektem coraz powszechniejszego wykorzystywania technologii przez organizacje są stale rosnące zagrożenia, dlatego pracownicy specjalizujący się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są uznawani za niezbędny element każdego zespołu. – Stanowiska IT pozostają nieobsadzone, ponieważ organizacje szukają głównie kandydatów z dużym doświadczeniem w kwestiach bezpieczeństwa. Niestety zapotrzebowanie na takich pracowników już dawno przekroczyło ich rzeczywistą liczbę – zwraca uwagę Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce.

Zmagania z luką kwalifikacyjną

Zainteresowanie tematem cyberbezpieczeństwa systematycznie rośnie – po pierwsze, ze względu na coraz bardziej skomplikowane formy ataków, po drugie, z uwagi na nowe regulacje (takie jak RODO) i powiązane z nimi wysokie grzywny, których firmy chcą uniknąć.

 

Ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie jest tak duże, a luka kwalifikacyjna wciąż się powiększa, organizacje są gotowe oferować im bardzo wysokie stawki. Z kolei kandydaci na takie stanowiska powinni spełniać rygorystyczne wymogi. Aby takich znaleźć, firmy powinny też aktywnie promować pracę w obszarze cyberbezpieczeństwa i oferować specjalistom możliwości podnoszenia kwalifikacji i rozwoju.

 

Oferty edukacyjne

Aby przeciwdziałać poszerzaniu się luki kwalifikacyjnej, przedsiębiorstwa i placówki akademickie powinny organizować i wspierać działania edukacyjne, które zachęcają uczniów do poszerzania swojej wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa już na etapie szkoły średniej. Wysokie stawki i praktycznie zerowe bezrobocie[3] czynią ten kierunek atrakcyjnym również dla studentów. Na świecie powstają już instytucje edukacyjne bezpośrednio poświęcone cyberbezpieczeństwu, jak np. College of Cybersecurity[4] w Wielkiej Brytanii.

 

author avatar
Sarota PR Sp. z o.o.

1 2

O autorze