loader

Diners Club Polska: Tylko połowa Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje

Letnie podróże tracą na popularności. Z najnowszego badania Diners Club Polska wynika, że w tym roku na wakacje wyjedzie niecałe 54 proc. Polaków. W porównaniu do 2018 r. jest to spadek o ponad 15 pkt. proc. Uszczupleniu ulegną także portfele turystów. Respondenci najczęściej będą odpoczywać w kraju.

 

W 2019 r. może czekać nas gorszy sezon turystyczny. Na wakacje wyjedzie tylko co drugi Polak. Najchętniej nasi rodacy będą spędzać urlop na terenie kraju – 35,5 proc. Drugim najpopularniejszym kierunkiem są pozostałe państwa Unii Europejskiej. W dalszą podróż, poza UE, wybierze się 7,5 proc. Ankietowanych, z czego 3,4 proc. wyjedzie poza Stary Kontynent – wynika z badania Diners Club Polska. W miejscu zamieszkania zostanie ponad 37 proc. respondentów, a 9,2 proc. jeszcze nie ma sprecyzowanych planów na wakacje.

 

– Tegoroczne wyniki są mniej optymistyczne. W zeszłym roku blisko 70proc. badanych planowało wakacyjny wyjazd. Ponad 41 proc. chciało spędzić go w Polsce, natomiast 27,5 proc. na urlop wybrałaby się za granicę. W porównaniu do 2018 r., więcej osób wyjedzie tylko do miejsc, które leżą na Starym Kontynencie ale poza UE  – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

 

Na wakacje wyjedzie najwięcej 40-latków

 

Chęć wyjazdu i wybór kierunku determinuje m.in. wiek. Pod tym względem przodują 40-latkowie – na wakacje uda się blisko 74 proc. ankietowanych z tej grupy. Chętnie (64,5 proc.) urlop planują także osoby w wieku 30-39 lat.

 

– W dalszą podróż, poza granicę Polski, wyjedzie najwięcej osób młodych, w wieku 18-29 lat – prawie 28 proc., z czego 13,5 proc. uda się poza Europę. Co ciekawe, osoby w tym przedziale wiekowym są także najbardziej niezdecydowane, prawie 30 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanych planów. Może to wynikać z tego, że młodzi ludzie często podejmują decyzje na krótko przed wyjazdem lub szukają ofert specjalnych na ostatnią chwilę – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

 

Na przeciwnym biegunie są osoby starsze. Nigdzie nie wyjedzie aż 61,5 proc. 60-latków i prawie 57 proc. osób w wieku 70 lat i powyżej.

 

1 2

O autorze