loader

8 czerwca – 3 finansowe wydarzenia, które mogą zatrząść rynkiem

Z początkiem maja, kiedy Comey został zwolniony, a słowo “impeachment” opanowało nagłówki, dolar amerykański znalazł się pod ogromną presją, podobnie jak giełdy w USA. Indeks dolara spadł i powrócił do poziomów przed tak zwanym “rajdem Trumpa”, który miał miejsce w listopadzie 2016 roku. Kolejne spekulacje na temat impeachmentu Trumpa mogą doprowadzić do dalszego osłabienia dolara. Warto też mieć oko na złoto. Odkąd temat usunięcia z urzędu ujrzał w maju światło dzienne, złoto wciąż trzymało zwyżkowy trend.  

 

  1. Wybory w Wielkiej Brytanii

To niewątpliwie najważniejsze wydarzenie dnia. Głosowanie zaczyna się o godzinie 7:00 czasu GMT, ale prawdziwe zamieszanie zacznie się wraz z pojawieniem się pierwszych wyników sondażowych. Droga do tych wyborów była karuzelą sondaży, w których początkowo prowadzili Konserwatyści. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak zmianę.

W dzisiejszych wyborach ważne jest nie tylko, która partia wygra, ale też jaką zyska przewagę. Dziś możliwość zawieszonego parlamentu jest coraz bardziej realna. Wynik utoruje też drogę do dalszych negocjacji ws. Brexitu.

 

Instrumenty handlowe, które warto obserwować

Kurs GBP i FTSE100. Kiedy Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, ogłosiła 18 kwietnia wcześniejsze wybory, kurs brytyjskiego funta osiągnął maksimum poprzednich 6 miesięcy. Uważano, że konserwatywna partia odniesie miażdżące zwycięstwo. Dziś taki scenariusz nie jest już przewidywany, dlatego niezależnie od wyniku, zobaczymy dużą reakcję funta. Zwycięstwo Konserwatystów z niewielką przewagą lub brak większości mogą wywrzeć znaczną presję na funta. Łącząc wyniki z wcześniejszą konferencją ECB, warto szczególnie obserwować parę EUR/GBP.

Czy 8 czerwca zasłuży na historyczne miano “Perfect storm”? Czas pokaże. Mam nadzieję, że tym razem nie użyję tego zwrotu nadaremno. 

 

 

 Autorem wypowiedzi jest James Trescothick, Dyrektor ds. globalnej strategii w easyMarkets.

author avatar
easyMarkets
easyMatkets jest dostawcą usług tradingowych online dla klientów z około 160 krajów, który oferuje możliwość handlu na ponad 300 różnych instrumentach finansowych. W Polsce objęty jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność w formie oddziału w Warszawie. easyMarkets zapewnia bezpieczeństwo inwestowania, gwarantując brak negatywnego poślizgu ceny przy egzekucji zleceń Stop Loss, oferuje również stałe spready (warunki cenowe pozostają stałe bez względu na płynność lub zmienność na rynku) oraz daje możliwość anulowania transakcji stratnych w okresie 60 minut od ich otwarcia (dealCancellation). Historia easyMarkets sięga 2003 roku, kiedy w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Na terenie UE easyMarkets prowadzi działalność na podstawie licencji wydanej przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC).

1 2

O autorze