loader

UE i Afryka muszą znaleźć płaszczyznę porozumienia w kwestiach m.in. migracji i bezpieczeństwa

Autorzy raportu przypomnieli również, że w lutym 2021 r. Komisja Rozwoju przyjęła sprawozdanie z własnej inicjatywy ws. aspektów dotyczących zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu, ujętych w proponowanej strategii. „W sprawozdaniu wskazano potrzebę dostosowania partnerstwa do skutków pandemii, które mogą spowodować pogłębienie się nierówności, ubóstwa oraz brak bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce. Wezwano także do ściślejszej współpracy w kluczowych obszarach – bezpieczeństwo, rolnictwo i zdrowie – aby lepiej przewidywać przyszłe kryzysy zdrowotne” – poinformowali.

Jak czytamy, w dokumencie podkreślono też, że „w przyszłych relacjach należy odejść od dynamiki darczyńca-biorca i zapewnić krajom afrykańskim środki umożliwiające osiągnięcie zrównoważonego rozwoju, m.in. poprzez sprawiedliwy i etyczny handel”. „Zgodnie ze sprawozdaniem partnerstwo powinno zapewnić pierwszeństwo prawom człowieka, m.in. zdrowiu i prawom reprodukcyjnym” – stwierdzono.

Eksperci dodali, że – biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby ludności w Afryce – w dokumencie wezwano do „objęcia młodzieży pierwszeństwem w udzielaniu pomocy rozwojowej i do pilnej pomocy dzieciom żyjącym w rejonach konfliktów”. „Wyrażono również ubolewanie, że stosunki UE-Afryka zostały zdominowane przez kwestię migracji i stwierdzono, że odnowione partnerstwo pomoże w opracowaniu sprawiedliwej polityki migracyjnej, która skupi się na pierwotnych przyczynach migracji, a także lepszym realizowaniu polityki wizowej i legalnej migracji” – zwrócili uwagę.

Według komisji PE, „partnerstwo powinno wspierać mobilizację zasobów krajowych w Afryce poprzez walkę z korupcją i uchylaniem się od płacenia podatków”. „W sprawozdaniu podkreślono również, że w ramach nowego instrumentu budżetowego na działania zewnętrzne (Instrument Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej) należy przeznaczyć odpowiednie środki na cele klimatyczne. Przypomniano też, że wiele państw członkowskich nie osiągnęło docelowego poziomu pomocy rozwojowej w wysokości 0,7 proc. swojego produktu narodowego brutto, a niektóre kraje wręcz zmniejszyły środki na pomoc międzynarodową” – podsumowano w raporcie.

 

Źródło informacji: EuroPAP News

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze