Światowy Dzień Wolności Prasy: PE przyjął rezolucję w sprawie wolności mediów

Parlament Europejski niedawno zatwierdził nagrodę dziennikarską Daphne Caruana Galizia. Nagroda zostanie przyznana dziennikarzom, którzy w swojej pracy kierują się zasadami i wartościami Unii Europejskiej. W ostatnim rocznym raporcie „Reporterzy bez granic” (RSF) i indeksie dotyczącym wolności prasy zwrócono uwagę na rozbieżne tendencje w Unii Europejskiej i wezwano do podjęcia działań w celu zapewnienia ochrony mediów.
Podczas gdy państwa członkowskie UE, takie jak Finlandia, Szwecja i Dania, są światowymi liderami w zapewnianiu wolnej prasy, inne, takie jak Bułgaria, Węgry i Malta, pozostają w tyle w indeksie, zajmując jedne z najniższych rankingów. Niepokojące jest to, że Polska spadła do najniższego miejsca w historii indeksu.
Według rankingu RSF przemoc wobec dziennikarzy staje się coraz bardziej powszechna w całej UE. W tym kontekście nie możemy zapomnieć o zabójstwach dwóch dziennikarzy – Słowaka – Jána Kuciaka i Maltańczyka – Daphne Caruana Galizia – które miały miejsce zaledwie kilka lat temu.