loader

Regulacje MAR wymagają zmian w celu zachęcenia młodych firm do wchodzenia na GPW

Pozytywnym sygnałem dla rynku, jeśli chodzi o wyjaśnienie kwestii opóźnień publikacji informacji poufnych była publikacja wytycznych w październiku 2016 r. przez europejskiego nadzorcę – ESMA. Opublikowane stanowisko zawiera jednak jedynie orientacyjny wykaz uzasadnionych interesów emitentów, którzy mogą ponieść szkodę w wyniku natychmiastowego ujawnienia informacji. Listę tę należałoby uzupełnić, dodaje Blichewicz.

 

Innym, budzącym wiele sprzeciwów zapisów jest ten dotyczący progów sprawozdawczych. Obecnie są one uniwersalne niezależnie od wielkości spółki, jej dochodów, czy sektora rynku, na którym działa. Rozwiązanie to jest niekorzystne dla małych emitentów oraz wyjątkowo problematyczne dla największych przedsiębiorstw.

 

„Listy insiderów” tak, ale lepiej sprecyzowane

Utrzymywanie list osób, które mają dostęp do informacji poufnych, ma bardzo duże znaczenie dla skutecznego stosowania regulacji MAR. Może być ona przydatna dla właściwych organów krajowych, a jej brak znacznie utrudniłby skuteczne postępowanie w związku z nieuprawnionym wykorzystaniem informacji cenotwórczych.

 

Wprowadzone przez MAR przepisy wymagają jednak uszczegółowienia. Emitenci powinni wiedzieć, czy na listach insiderów powinny znaleźć się osoby, które nie działają w imieniu spółki, ale mają dostęp do informacji poufnych. Dotyczy to głównie notariuszy, wierzycieli, komorników, czy organów regulowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Obecnie przepisy nie stanowią jednoznacznie, czy ww. osoby powinny zostać włączone do wykazu.

 

Więcej informacji udzielają:

Ewelina Kolad, [email protected], + 48 510 291 250

Monika Kern, [email protected], +48 601 892 291


Assay to niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego. Grupa działa w pionierskim na krajowym rynku modelu biznesowym, opartym na akwizycji i współprowadzeniu firm, realnie angażując się w budowanie sukcesów spółek ze swojego portfela. Assay stawia na współpracę opartą o wymianę wzajemnych doświadczeń i kompetencji funduszu, inwestora oraz pomysłodawcy projektu inwestycyjnego. Każdorazowa decyzja Grupy poparta jest dogłębną, szesnastoczynnikową analizą potencjału przedsiębiorstw w krótkim, średnim i długim okresie. Takie podejście ma zagwarantować spółkom długoterminowy rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko inwestycyjne.

Assay Management jest wpisany do rejestru Zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi (ASI) prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zapewnia to najwyższe standardy obsługi, pełną transparentność i wysoki poziom bezpieczeństwa.

author avatar
Ahava PR

1 2

O autorze