loader

Raport Fortinet: rośnie liczba ataków na firmy, cryptojacking dostępny jako usługa

 

Rośnie udział ruchu szyfrowanego

W ostatnim kwartale ruch szyfrowany stanowił ponad 72% całego ruchu w sieci, w porównaniu z 55% udziałem rok temu. Szyfrowanie może z pewnością pomóc w ochronie danych, ale stanowi także wyzwanie dla tradycyjnych zabezpieczeń. Niektóre starsze rozwiązania bezpieczeństwa nie pozwalają organizacjom na pełną kontrolę szyfrowanych danych. W rezultacie ten ruch nie jest wystarczająco dokładnie analizowany pod kątem złośliwej aktywności. To z kolei sprawia, że jest idealnym mechanizmem dla przestępców do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania lub kradzieży danych.

 

 

Większość ataków odbywa się w dni wolne i weekendy

Najwyższy odsetek złośliwego ruchu sieciowego wykrywany jest w weekendy i święta, ponieważ nie pracuje wówczas większość organizacji, a cały ruch sieciowy jest mniejszy – dzięki temu rosną szanse na wykrycie złośliwego oprogramowania. W dobie zautomatyzowanych ataków każda możliwość zwiększenia skuteczności wykrywania ataków w sieci powinna być wykorzystywana i traktowana jako przewaga w walce z cyberprzestępcami.

 

Podsumowanie

– Organizacje potrzebują zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa, które obejmują całe środowisko sieciowe. To konieczne, aby poradzić sobie z coraz bardziej zaawansowanymi współczesnymi cyberatakami – podsumowuje dyrektor Jolanta Malak. – Niewspółpracujące i niezintegrowane rozwiązania, systemy starszej generacji oraz niska znajomość zasad bezpieczeństwa wśród pracowników nadal są największymi czynnikami ryzyka.

 

Metodologia badania

Globalny raport zagrożeń informatycznych Fortinet to kwartalny przegląd, który stanowi zestawienie danych analitycznych zebranych przez laboratoria FortiGuard Labs w trzecim kwartale 2018 roku. Ponadto Fortinet publikuje bezpłatny biuletyn informacyjny o zagrożeniach (Threat Intelligence Brief), analizujący największe niebezpieczeństwa związane ze złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi, które zostały wykryte w ostatnim czasie wraz z linkami do wyników najważniejszych badań nad zdarzeniami z ostatniego tygodnia.

 


[1] Cryptojacking polega na przejmowaniu mocy obliczeniowej procesora w celu wykopywania kryptowalut na urządzeniu ofiary.

author avatar
Sarota PR Sp. z o.o.

1 2

O autorze