loader

Prawo Restrukturyzacyjne

Należy zwrócić uwagę, że odformalizowanie postępowań , nie jest tak głębokie jak być by mogło, dla uzyskania większej sprawności i efektywności postępowań, min. nadal pozostawiono duże pole uznaniowości Sędziego Komisarza. Bardzo dużą rolę w procedurach restrukturyzacyjnych uzyskuje doradca restrukturyzacyjny. Z mocy ustawy, syndycy stają się doradcami restrukturyzacyjnymi. W opinii autora jest to błąd. Profil zawodowy i kompetencyjny syndyka jest zupełnie różny niż kompetencje i zadania przed którymi stanie, w świetle ustawy, doradca restrukturyzacyjny. W mojej opinii, dużo lepiej z powodów powyższych i dla zachowania swobody obrotu gospodarczego, byłoby nie więzić nowego zawodu okowami konieczności uzyskania licencji. Licencji dedykowanej syndykom.

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Uwaga szerszej natury, W środowisku bankowym przygotowywane są analizy, czy i w jakim stopniu Prawo Restrukturyzacyjne zmieni pozycje banków w stosunku do dłużników, w porównaniu z obecnymi regulacjami prawnymi. W mojej opinii zmieni niewiele. Ponadto, należy podkreślić, że banki monitorują sytuację banków na bieżąco, potrafią oszacować ryzyko klienta i zazwyczaj rozpoczynają „trudne” rozmowy z kredytobiorcami przed złożeniem przez nich wniosku o upadłość. W moim przekonaniu zasadne jest inne pytanie – dlaczego banki, w obecnym stanie prawnym i w przyszłości, pod zapisami Prawa Restrukturyzacyjnego, jako wierzyciel posiadają pozycję uprzywilejowaną w stosunku do innych wierzycieli ? Moim zdaniem, z samego charakteru prowadzonej działalności, banki powinny być jeśli nie gorzej , to tak samo traktowane jak inni wierzyciele. Banki mogą uzyskać wszelkie informacje na temat swoich kredytobiorców, powinny też na bieżąco monitorować ich działalność . Wobec powyższego, powinny oszacować ryzyko związane z działalnością klienta a co za tym idzie , ryzyko udzielenia kredytu. Dlaczego więc kontrahenci dłużnika, którzy z przyczyn oczywistych, zazwyczaj, nie posiadają narzędzi ani specjalistów, które maja banki, są gorzej traktowani przez ustawodawcę ?

Reasumując powyższe uwagi, należy podkreślić, że pomimo wszystkich uwag i zastrzeżeń do projektu Prawa Restrukturyzacyjnego, jest to niewątpliwie duży krok w dobrym kierunku. Ustawa powinna przynieść wiele korzyści przedsiębiorcom i niesie dużą wartość dla  obrotu gospodarczego.

Wojciech Reszka

www.relacje.com.pl

author avatar
Relacje Wojciech Reszka

1 2

O autorze