loader

POTRZEBOWO skraca kolejki do lekarzy! Niezwykły pomysł z Sosnowca dla pacjentów placówek NFZ!

28 października 2016 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Spółdzielnia Socjalna POTRZEBOWO. Na niezwykły pomysł dla pacjentów oczekujących w długich kolejkach do lekarzy wpadł Pan Rafał Kita z Sosnowca. Już w 2014 i 2015 roku pomógł w ten sposób bezpłatnie ponad 1200 osobom.

 

Będąc osobą niepełnosprawną, po wypadku, sam miałem ogromny problem z  czasem oczekiwania na konsultacje medyczne i zabiegi. Przeszedłem nieudaną operację i wiele miesięcy czekałem na wizyty lekarskie oraz rehabilitację. Któregoś dnia postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekać i samemu szukać pomocy, by skrócić oczekiwanie na wizyty w szpitalu. W czasie wielomiesięcznej rehabilitacji pomyślałem, że w taki sposób mogę też przydać się innym i zacząłem dla innych poszukiwać wolnych terminów wizyt w ramach NFZ. Samemu i bez środków do życia trudno jednak pomagać wszystkim potrzebującym, dlatego teraz zdecydowałem się na stworzenie spółdzielni z zespołem osób o podobnych doświadczeniach jak ja” – powiedział Rafał Kita, założyciel POTRZEBOWO Spółdzielnia Socjalna.

 

Dotąd Pan Rafał pomagał innym pacjentom bezpłatnie, ale ze względu na ogromne zainteresowanie tego typu wsparciem, musiał stworzyć zespół, który udźwignie oczekiwania coraz większej liczby chorych. W wynajęciu tańszego biura pomógł Urząd Miasta Sosnowca, zakup biurek i sprzętu elektronicznego był możliwy dzięki pomocy Stowarzyszenia MOST, a do pracy na rzecz potrzebujących zgłosili się inni niepełnosprawni. Zespół POTRZEBOWO liczy obecnie 5 osób. Podczas próbnego okresu działalności od 1 października 2016 roku, POTRZEBOWO pomogło już ponad 250 pacjentom. W ostatnich dniach zespół Spółdzielni odbierał średnio 25 telefonów dziennie.

 

„Pacjenci zgłaszają najróżniejsze problemy z umawianiem wizyt, ale najczęściej poszukiwani są specjaliści z zakresu rehabilitacji oraz bliższe terminy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Mamy już kilka sukcesów na swoim koncie. Dla pacjenta z zaćmą, któremu wyznaczono termin operacji oczu na sierpień 2020 roku, skróciliśmy czas oczekiwania na zabieg o 3 lata! Dla Pana, który dla swoich 4-letnich córek bliźniaczek poszukiwał konsultacji u neurologa dziecięcego, umówiliśmy wizytę na 7 listopada, choć wcześniej wyznaczono im termin dopiero na kwiecień 2017 roku – opowiada Sylwia Noszczyk, koordynator Działu Obsługi Pacjentów.

1 2

O autorze