loader

Polskiej gospodarce zabraknie prądu?

W ocenie ekspertów Europejskiego Instytutu Miedzi w polskich warunkach rozwiązaniem problemu modernizacji i zwiększenia bezpieczeństwa systemu energetycznych może być rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Według szacunków jej potencjał produkcyjny wynosi od 8 do 10 GW. Pierwsze elektrownie morskie mogą być podłączone do krajowej sieci już w 2025 r., a do 2035 mogłyby osiągnąć moc 8 GW, zaspakajając ok. 20% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce[2].

 

Morska energetyka wiatrowa może tym samym pomóc Polsce spełnić ciążące na naszym kraju zobowiązania w zakresie realizacji unijnej polityki dotyczącej klimatu i energii do roku 2030. Zgodnie z założeniami Strategii Energetycznej 2030, kraje UE zobowiązały się do zapewnienia co najmniej 27% udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w całkowitym zużyciu energii, ograniczenia o co najmniej 40% emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.) oraz zwiększenia o co najmniej 27% efektywności energetycznej.

 

Obecnie Unia Europejska jest na dobrej drodze to realizacji celów do 2020 r., dzięki rozwojowi technologii odnawialnych, w tym szybkiej dynamice rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Udział OZE w Unii Europejskiej wynosi ok. 16,7% (w 2016 r.)[3]. Tymczasem Polsce grozi ryzyko niespełnienia wymaganego udziału OZE w wysokości 15% (w 2016 udział wyniósł 11,3%)[4].

 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową mają również uzasadnienie ekonomiczne. Eksperci szacują, że do 2020 r. energia z morskich farm wiatrowych będzie konkurencyjna w stosunku do energii z paliw kopalnych[5]. Koszty energii z morskich farm wiatrowych planowane po 2020 r. powinny wynieść

ok. 6 eurocentów/kWh, zaś ze źródeł konwencjonalnych ok. dwukrotnie więcej.

 

Ponadto, morska energetyka wiatrowa do 2030 r. może dodać 60 mld zł do PKB w Polsce i zasilić budżet państwa i samorządów kwotą 15 mld PLN[6].

 

Europejski Instytut Miedzi jest partnerem sesji tematycznej „Odnawialne źródła energii – regulacje i rynek”, która odbędzie się podczas X. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja 2018 r., Katowice). Instytut zorganizował także na EKG wystawę poświęconą zrównoważonej energii. Prowadzi też platformę informacyjną www.Leonardo-ENERGY.pl, opisując różne obszary zastosowania miedzi w energetyce.

 


[2] Dane: Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej

[3] Eurostat, Shedding light on energy in the EU, 2017

[4] GUS, Energia ze źródeł odnawialnych w 2016 roku, 2017

[5] McKinsey, Developing offshore wind power in Poland, 2016

[6] Dane: Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej

author avatar
ZOOM bsc Sp. z o.o.

1 2

O autorze