loader

Pierwsza Fundacja pirotechniczna

Czy pierwsza w Polsce Fundacja Pirotechniczna jest potrzebna?

 

 

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała jako odpowiedź na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców zajmujących się pokazami pirotechnicznymi i dystrybucją fajerwerków, a także środowiska miłośników zwierząt i jednostki administracji państwowej. Jej misją jest edukowanie, podejmowanie dyskusji, a także wdrażanie nowych idei i innowacyjnych rozwiązań zmierzających do osiągnięcia porozumienia między stronami reprezentującymi różnorodne poglądy i opinie na temat fajerwerków, w celu udoskonalania dobrych praktyk działania branży pirotechnicznej.

 

Jak zmieniał się rynek pirotechniczny

 

W Polsce petardy pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych. Był to pierwszy rodzaj pirotechniki dostępny na naszym rynku. Z badań na konsumentach korzystających z materiałów pirotechnicznych tylko w okresie sezonowym wynika, że największą popularnością cieszą się baterie, które stanowią około 60% sprzedaży w ciągu roku. Prezentują dużo ciekawsze efekty wizualne i dają więcej wystrzałów oraz mini pokaz o dużym stopniu bezpieczeństwa – to jedna z najbardziej przełomowych zmian w pirotechnice.

 

Najistotniejszym wydarzeniem okazało się być jednak wprowadzenie w 2007 roku dyrektywy europejskiej, która określiła nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do wyrobów pirotechnicznych i narzuciła obowiązek przeprowadzania ich regularnej, wieloetapowej i restrykcyjnej kontroli, związanej z nadaniem wyrobom oznakowania CE. Od lipca 2017 roku, czyli po minięciu okresu przejściowego, każdy wyrób pirotechniczny dostępny na terenie Unii Europejskiej musi posiadać takowe oznakowanie. Idą za nim różnorodne obostrzenia w stosunku do pirotechniki, m.in. dopuszczalny poziom hałasu, minimalne granice wiekowe użytkowników, czy bezpieczne odległości dla różnych klas wyrobów.

 

1 2

O autorze