loader

Pięć medali dla Polski na mistrzostwach świata sztafet w Chorzowie

Reprezentanci Polski świetnie spisali się na lekkoatletycznych mistrzostwach świata sztafet – World Athletics Relays Silesia 2021. Podczas dwudniowej rywalizacji biało-czerwoni sięgnęli po pięć medali, w tym dwa złote i trzy srebrne. – Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych tego roku. Jestem przekonany, że chorzowskie mistrzostwa na długo pozostaną w pamięci uczestników. Gratuluję wszystkim medalistom i dziękuję za emocjonującą rywalizację, którą mieliśmy okazję śledzić podczas majowego weekendu – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Biało-czerwoni przysporzyli nam w Chorzowie wiele radości. Już w sobotę mogliśmy świętować dwa krążki dla Polski. Najpierw Joanna Jóźwik i Patryk Dobek potwierdzili wysoką formę z halowych mistrzostw Europy, sięgając po złoto w sztafecie 2x2x400 m, następnie srebro w mieszanej sztafecie płotkarskiej zdobyli Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier.

Podczas niedzielnych finałów nasze sztafety zdobyły medale w trzech z czterech finałów. Zaczęło się od bardzo dobrego biegu sztafety 4×100 metrów. Polki w składzie Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska i Pia Skrzyszowska z czasem 44.10 sięgnęły po srebro.

Fantastyczny występ zanotowała nasza sztafeta 4×200 w składzie Paulina Guzowska, Kamila Ciba, Klaudia Adamek i Marlena Gola. Biało-czerwone nie tylko zdobyły tytuł mistrzyń świata, lecz także ustanowiły nowy rekord Polski na tym dystansie (1:34.98). Poprzedni pochodził z 1975 roku!

Na koniec wiele radości sprawiła nam sztafeta pań 4×400 m. Po pięknym finiszu Natalii Kaczmarek Polki uzyskały czas 3.28,81 i wywalczyły srebrny medal World Athletics Relays Silesia 2021. Warto podkreślić, że “Aniołki Matusińskiego” wystąpiły w Chorzowie w zmienionym składzie – z powodu kontuzji w imprezie nie wzięły udziału bardziej utytułowane i doświadczone Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Młodszym zawodniczkom nie przeszkodziło to jednak w końcowym sukcesie.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet ze wsparciem MKDNiS

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspiera organizację imprez mistrzowskich oraz międzynarodowych zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 na terenie Polski w 2021 roku. Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet otrzymały dofinansowanie w w wysokości 1 425 000 zł. Drużynowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się również na Stadionie Śląskim w dniach 28-30 maja, otrzymały dotację w kwocie 900 000 zł.

Łączna kwota dotacji przyznana przez Ministra KDNiS w dwóch konkursach na dofinansowanie imprez mistrzowskich oraz międzynarodowych zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wyniosła 15 mln zł.

 

1 2

O autorze