loader

Nie taki zakup straszny… czyli jakie obawy mają Polacy przed decyzją o kupnie mieszkania

Zaledwie co dziewiąty Polak deklaruje, że decyzja o kupnie mieszkania nie spędzała mu snu z powiek. Dla zdecydowanej większości, proces ten wiązał się z licznymi obawami. Głównymi okazały się wizja kosztów dotyczących utrzymania mieszkania oraz niepewność związana z otoczeniem i sąsiadami. Zaskakujący natomiast może być fakt, że, jak wynika z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”, obawy związane z wzięciem kredytu znalazły się dopiero na trzecim miejscu.

 

Kupno mieszkania to poważna, długoterminowa inwestycja. Niezależnie od celu, w jakim wybieramy lokum – czy dla swojej rodziny, czy na wynajem, naturalnym jest, że z zakupem mogą wiązać się liczne wątpliwości. Według danych opracowanych w raporcie Gumtree.pl, niespełna 12% Polaków deklaruje, że kwestie związane z kupnem mieszkania nie wywołały w nich żadnych obaw. Wśród badanych, którzy odpowiedzieli w ten sposób, przeważają osoby żyjące w związkach nieformalnych. Niepokój związany z kupnem mieszkania najczęściej wykazują zaś osoby samotne.

 

Koszty i otoczenie – najczęstsze powody do obaw

Ankietowanym zadano pytanie o to, co wywołuje u nich największe obawy przed zakupem mieszkania. Każdy z nich mógł wskazać kilka powodów. Co ciekawe, najczęściej wybieraną odpowiedzią nie były obawy związane z kwestią spłacania wieloletnich zobowiązań kredytowych.

 

 Jako najczęstszy powód do obaw, badani wskazywali koszty związane z utrzymaniem mieszkania (37%) – niezależnie od tego czy wybrali mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też z drugiej ręki. Kolejnym, częstym powodem była kwestia niepewności związanej z otoczeniem i sąsiadami (31%). Obawa przed wzięciem kredytu pojawiła się dopiero jako trzecia i wskazał na nią co czwarty badany. Nieco dalej uplasował się niepokój związany z tym, że mieszkanie w pewnym momencie przestanie odpowiadać wymaganiom kupca (23%) oraz strach przed odpowiedzialnością za mieszkanie (22%) – zwłaszcza w przypadku zakupu na rynku pierwotnym. 18% Polaków wskazało na kwestię spadku wartości mieszkania.

 

Kupno własnego „M” – najwięcej wątpliwości wśród młodych

1 2

O autorze