Miliard w Pracowniczych Programach Emerytalnych TFI PZU

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest grupową formą oszczędzania na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru systemu emerytalnego. Jego cechą charakterystyczną jest to, że składkę trafiającą na konto/rejestr pracownika w ramach PPE opłaca pracodawca (tzw. składka podstawowa). Jest więc to dodatkowa forma wynagradzania pracowników, w dodatku tańsza niż tradycyjna podwyżka, gdyż od środków wpłacanych na PPE przez pracodawcę nie są naliczane składki odprowadzane do ZUS. Pracownik, chcąc zwiększyć pulę środków gromadzonych na przyszłą emeryturę, może także sam wpłacać środki do PPE (tzw. składka dodatkowa, która jest potrącana od wynagrodzenia pracownika i odprowadzana do PPE). Co roku jest określony limit wpłat, które mogą być dokonane przez pracownika w ramach składki dodatkowej (w 2010 r. to 14 368,50 zł, tyle co w 2009 r.)
PPE tworzone są w zakładach pracy z inicjatywy pracodawcy za zgodą reprezentacji pracowników. Mogą być prowadzone w jednej z czterech następujących form:
- w formie pracowniczego funduszu emerytalnego,
- w formie umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu
inwestycyjnego,
- w formie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń jako grupowe ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
- w formie zarządzania zagranicznego.