loader

Jesteśmy leczeni płynami? Skala płynoterapii rośnie

W bieżącym roku zainicjowana została kampania „Życie w płynie”, aby uczcić 10-lecie nowoczesnej płynoterapii w Polsce. Jej głównym celem jest podniesienie świadomości pacjentów oraz środowiska medycznego na temat wagi terapii płynowej, która ma powszechne zastosowanie wśród osób hospitalizowanych. Niezwykle ważne jest również, zwrócenie uwagi na postęp, który dokonał się w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa w zakresie leczenia dożylnego w ciągu ostatniej dekady, co przełożyło się na efekty terapeutyczne uzyskiwane u pacjentów.

 

Płynoterapia wczoraj i dziś

 

Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu człowieka, stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jej dokładna ilość zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć czy masa ciała. Jest niezbędna do życia, człowiek bez wody jest w stanie przeżyć od 3 do 5 dni. Jej obecność jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ze względu na jej rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych oraz produktów przemiany materii. Dla osób hospitalizowanych nabiera to jeszcze większego znaczenia. Dlatego też płynoterapia jest jedną z najczęściej wykonywanych interwencji terapeutycznych.

 

Podejście do płynoterapii ewoluowało w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Opakowania stosowane w latach 70. nie zapewniały wystarczającego bezpieczeństwa osobom podającym lek, ani pacjentom, którzy go otrzymywali. W przeciągu ostatnich 10 lat postęp technologiczny w obszarze płynoterapii sprawił, że leczenie osób hospitalizowanych jest obecnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

 

 – Płynoterapia jest podstawową formą terapii w lecznictwie szpitalnym, z tego względu bardzo ważne jest zapewnienie jak najwyższych standardów i nieustanne podnoszenie bezpieczeństwa w zakresie terapii infuzyjnej – mówi Mirosława Malara, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych.

author avatar
newsrm.tv

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze