loader

Jak zmienił się Lublin dzięki funduszom unijnym – wystawa fotografii i fotomontaży

Lublin plasuje się w czołówce miast najbardziej aktywnych w aplikowaniu o fundusze unijne, w okresie programowania 2007 – 2013 łączna wartość środków pozyskanych z Unii Europejskiej na realizację inwestycji miejskich wyniosła ponad 1,4 mld zł, natomiast w okresie 2014 – 2020 do chwili obecnej to 500 mln zł, wykorzystywanych głównie na rozwój infrastruktury, kultury i turystyki. Priorytetem aktualnego okresu programowania mają być projekty o znaczeniu regionalnym, których zadaniem jest przekształcenie gospodarki tradycyjnej w gospodarkę innowacyjną, opartą na wiedzy.

Wystawa przy Centrum Spotkania Kultur powstała w ramach kampanii informacyjnej #investEU, realizowanej w 14 krajach UE przez Komisję Europejską. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na stymulującą rolę funduszy unijnych, w tym inwestycyjnych kredytów w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy – Planu Junckera. Przygotowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny strategia Planu Inwestycyjnego dla Europy ma pobudzić wzrost gospodarczy w całej Unii, zwiększyć liczbę inwestycji w sektorze badań i rozwoju, pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom.  Odnotowuje się już korzystny wpływ Planu Junckera na rozwój infrastruktury i zwiększenie liczby miejsc pracy.

Środki pozyskane w ramach Planu Junckera pozwalają na realizację ogromnych projektów w całej Polsce, m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W Poznaniu właśnie rozpoczęła się budowa dostępnych cenowo mieszkań w programie „najem z dojściem do własności”, przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. Dzięki wsparciu z Planu Junckera Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje do 2021 r. łącznie 1300 mieszkań. W Toruniu wsparcie finansowe z UE pozwala na rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera. Inwestycja zakończy się w 2019 roku i będzie to jeden z najbardziej innowacyjnych szpitali w Polsce. Ze środków unijnych w ramach Planu Junckera korzysta w Polsce już ponad 26 tys. mniejszych firm i start-upów. 

author avatar
Hill Knowlton Strategies

1 2

O autorze