loader

Jak pracownik zdalny może zabezpieczyć swoją sieć domową

W niektórych branżach coraz więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Praca z domu jest jednym z najpopularniejszych benefitów, jakie można zaproponować przy zatrudnieniu. Z punktu widzenia pracodawcy takie rozwiązanie może jednak być ryzykowne pod kątem zabezpieczenia cennych firmowych danych.

W przypadku wzrastającej liczby pracowników zdalnych biura firm zaczynają być połączone ze słabo zabezpieczonymi domowymi sieciami. Naraża to zasoby firmowe na dodatkowe cyberzagrożenia. Niektóre przedsiębiorstwa rozwijają programy szkoleniowe skierowane do pracowników zdalnych, szczególnie do tych, którzy mają dostęp do wrażliwych danych. Jednak wiedza o tym, jak np. uniknąć ataków phishingowych nie rozwiązuje stosunkowo nowego problemu – bezpieczeństwa rozbudowanych sieci domowych w obliczu rosnącej popularności trendu zdalnej pracy.

Duże organizacje mają zasoby finansowe i techniczne, na które jednak nie może sobie pozwolić większość właścicieli prywatnych. Niemniej istnieją strategie i techniki, które pracownicy mogą zapożyczać od przedsiębiorstw, aby chronić swoje coraz bardziej złożone i skomplikowane sieci domowe.

Specjaliści firmy Fortinet zalecają trzyetapowe podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa domowych sieci pracowników zdalnych. Oparte jest ono na poznaniu tego, co znajduje się w sieci, podzieleniu jej na odrębne segmenty, a następnie wdrożeniu odpowiedniego zabezpieczenia, które zapewni ochronę bez naruszenia funkcjonalności i interoperacyjności.

1. Uczenie się i odkrywanie zasobów sieci

Informacje są kluczowe dla strategii bezpieczeństwa. Dowiedz się, jakie urządzenia pracują w Twojej sieci.

Z domową siecią pracownika łączy się coraz więcej urządzeń mobilnych, przedmiotów IoT oraz sprzętów używanych przez rodzinę i znajomych, którzy go odwiedzają. Trudno jest więc skutecznie zidentyfikować, ile urządzeń jest w danym momencie połączonych z domową siecią. Jeszcze trudniej jest kontrolować to, co im wolno, a czego nie.

W tej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z jednego z obecnych na rynku narzędzi przeznaczonych dla domowego użytkownika, które identyfikują urządzenia łączące się z Internetem za pomocą sieci Wi-Fi. Wiele z nich można łatwo skonfigurować, aby zapewnić gościom dostęp do sieci, a jednocześnie ograniczać i monitorować rodzaj generowanego ruchu. Można np. ograniczyć liczbę aplikacji i zasobów domowych, do których goście mogą mieć dostęp, a także czas, w jakim mogą być połączeni z określonymi miejscami w internecie.

2. Segmentowanie

1 2

O autorze