loader

Jak pozyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Elektrownie słoneczne pozwalają zredukować koszty energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki dostępnym programom unijnym i ministerialnym, istnieje możliwość sfinansowania inwestycji nawet bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, w 2020 roku udział produkcji energii odnawialnych w pełnym bilansie energetycznym Polski powinien wynieść 15%, gdzie średnia unijna dla innych krajów członkowskich wynosi 20%. W celu zachęcenia Polaków do korzystania z energii słonecznej rząd we współpracy z samorządami prowadzi szereg kampanii, zachęcających do instalacji rozwiązań w tym zakresie. Ponadto, co jakiś czas otwierają się nowe możliwości uczestnictwa w programach, pozwalających uzyskać dofinansowanie inwestycji w OZE. – W wielu przypadkach mówimy nawet o połowie kosztów związanych z zakupem i montażem określonych produktów. Część takich programów prowadzą we własnym zakresie województwa, właśnie tam warto szukać środków na ten cel. – podpowiada Łukasz Nowiński z firmy FreeVolt, krajowego lidera na rynku rozwiązań fotowoltaicznych.

Przykładowo, w stolicy można obecnie starać się o dofinansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dzięki programowi uruchomionemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, będzie można uzyskać wsparcie finansowe przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Nabór wniosków będzie prowadzony do wyczerpania alokacji, ale nie później niż do 29 września 2017 roku. Dotacje skierowane są do osób fizycznych – mieszkańców województwa mazowieckiego.

Niskooprocentowany kredyt lub pożyczka

Innym sposobem na sfinansowanie inwestycji w OZE jest pozyskanie niskooprocentowanego kredytu współfinansowanego przez wspomniany już wcześniej WFOŚiGW. Raty kredytu spłacane są zyskami z instalacji fotowoltaicznej. Kredyty na elektrownie słoneczne rozdzielane są przez poszczególne województwa. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Banku Ochrony Środowiska (www.bosbank.pl). Niezależnie, poszczególne oddziały WFOŚIGW prowadzą swoje programy, w ramach których można otrzymać dofinansowanie – głównie w formie niskooprocentowanej pożyczki lub, choć rzadziej, dotacji – do określonego udziału procentowego wszystkich kosztów kwalifikowanych instalacji PV. W wybranych przypadkach istnieje też możliwość umorzenia części takiej pożyczki.

Środki z Unii Europejskiej

author avatar
Projekt Komunikacja

1 2

O autorze