loader

Jak dobrze wyliczyć i uzasadnić budżet IT?

 

Dane z systemu do monitoringu to także doskonała karta przetargowa w rozmowach o możliwościach już posiadanego sprzętu oraz stopniu jego wykorzystania. Wykresy i analizy pozwalają administratorom wykazać, że optymalnie zagospodarowali wszystkie dostępne elementy infrastruktury, a ich potrzeby są uzasadnione.

 

W NetCrunch zastosowaliśmy funkcjonalność, która świetnie działa na szefów firm, którzy potrzebują wizualnych dowodów na to, że działy IT dobrze wykonują swoją pracę i mają pod kontrolą wszystkie elementy odpowiadające za sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. To wizualizacja stanu sieci i jej elementy, zestawienia najbardziej obciążonych urządzeń lub z kończącym się zasobem wolnej pamięci, najbardziej obciążone łącza czy użytkownicy przesyłający najwięcej danych. Jeden graficzny pulpit zbiorczy przedstawia dane o sieci w różnych przekrojach i widokach, często na kilku monitorach w tym samym czasie, ze zmieniającymi się mapami i wykresami, dzięki czemu pozwala na całościowy wgląd we wszystkie elementy składowe sieci zebrane przez system monitorujący – tłumaczy Elżbieta Mistachowicz.

 

Możliwość zobaczenia tego, co dzieje się w sieci firmy, pozwala lepiej zrozumieć procesy w niej zachodzące, rolę zastosowanych elementów i oprogramowania, a także wpływ niewystarczająco wydajnych narzędzi na całą infrastrukturę IT i tym samym – codzienną pracę przedsiębiorstwa.

 

Budżet pod kontrolą

 

Wykorzystując dane płynące z systemów monitoringu sieci, działy IT mogą zdefiniować swoje potrzeby, wiążąc je jednocześnie z planami modernizacji lub rozbudowy infrastruktury IT. Zdefiniowane choćby problemy z wydajnością stają się podstawą strategii działania administratorów IT, którzy zakładają zwiększenie sprawności i mocy zastosowanych elementów, co przełoży się na lepsze i produktywniejsze działanie całej firmy. Pod tak przygotowaną strategię układany jest budżet, który łatwo uzasadnić, pokazując zarządowi wykresy i konkretne dane z systemów monitorujących.

 

Pozytywny wpływ na budżet ma też możliwość dokładnego rozliczania firm trzecich z realizacji umów, zwłaszcza tych dotyczących dostarczania usług ciągłych (usług internetowych, VOIP, aplikacji online itp). Monitoring sieci pozwala sprawdzić, czy czas niedostępności usługi mieścił się w czasie dopuszczonym w umowie – jeśli tak nie jest, firma ma podstawy naliczyć swoim dostawcom przewidywane w takich umowach opłaty karne.

 

Konstruowanie budżetu IT wymaga rozwagi i doskonałego wglądu w całą infrastrukturę IT. Dopiero twarde dane i ich odpowiednia wizualizacja pozwalają na podejmowanie codziennych i długofalowych decyzji biznesowych.

 

author avatar
AdRem Software
AdRem Software to polska firma z biurem w Nowym Jorku i główną siedzibą w Krakowie, mająca ponad 2500 klientów w 87 krajach na całym świecie. Istniejąca od 1998 roku spółka tworzy programy do zarządzania i monitorowania sieci komputerowych, przeznaczone dla średnich firm i organizacji. Firma dystrybuuje swój produkt poprzez sieć partnerów zlokalizowanych w wielu krajach. AdRem Software dostarcza inteligentny system do monitorowania sieci komputerowych NetCrunch stworzony tak, żeby uprościć konfigurację nawet w złożonych sieciach. NetCrunch gromadzi dane o pracy urządzeń sieciowych, serwerów, systemów i aplikacji, co umożliwia szybką diagnostykę i usuwanie problemów w sieci. Program dostępny jest w kilku językach, w tym w wersji japońskiej. 

1 2

O autorze