loader

IT Kontrakt: Polska wciąż atrakcyjnym rynkiem pracy dla ekspertów IT, ale ta pozycja jest zagrożona

– Polska jest atrakcyjna dla obcokrajowców. Główną przyczyną rosnącej liczby ubiegających się  o pracę obcokrajowców są oferowane im możliwości rozwoju zawodowego i praca dla globalnych marek przy prestiżowych projektach. Specjaliści IT są także jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych, w której dodatkowo wynagrodzenie rośnie najszybciej – ok. 6-7 % rocznie. Drugim trendem są Polacy wracający do kraju po kilku latach spędzonych za granicą. Powodem jest tęsknota za rodziną, ale także atrakcyjne oferty zatrudnienia na polskim rynku dla specjalistów z dużym doświadczeniem – mówi Magdalenie Brylska, Talent Acquisition Director w IT Kontrakt.  

 

 

 Polska musi walczyć o utrzymanie pozycji lidera na rynku usług IT 

 

Chcąc zachować atrakcyjność polskiego rynku offshore i nearshore w branży IT, konieczne jest tworzenie przyjaznego otoczenia biznesowego. W Europie Środkowo-Wschodniej rozwijają się, konkurencyjne dla polskiego, rynki usług IT. Przodują w nich m.in. kraje bałkańskie oferujące klientom niższe ceny, a specjalistom korzystniejsze warunki na prowadzenie działalności. Na przykład  w Rumunii zmniejszono podatki od dochodu i wprowadzono ulgi dla osób pracujących w sektorze, mające zachęcić wykształconych specjalistów do pozostania w kraju i rozwijania lokalnego rynku. 

 

– Jeżeli nie chcemy stracić pozycji europejskiego lidera w sektorze outsourcingu usług teleinformatycznych cała branża wspólnie z rządem musi podjąć konkretne działania na rzecz poprawy konkurencyjności. Mam tu na myśli zmiany w systemie podatkowym oraz różnego rodzaju ulgi i dotacje wspierające rozwój – mówi Leszek Kowalczykiewicz, Prezes IT Kontrakt. 

 

W rankingu dotyczącym lokalizacji sektora usług na świecie przygotowywanym przez A.T. Kearney  w 2017 r. (biorącym pod uwagę takie kryteria jak atrakcyjność finansową, umiejętności i dostępność pracowników oraz środowisko biznesowe) w pierwszej piętnastce znajdują się jedynie dwa państwa europejskie – Polska na 12. miejscu oraz inwestująca w outsourcing Bułgaria na 15. Ulokowana na 18. miejscu Rumunia posiada najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej pracowników z branży teleinformatycznej (110 tys.) o 10 tys. więcej niż zajmująca 2. miejsce Polska (raport firmy rekrutacyjnej Brainspotting – IT&C Talent Map Romania 2017-2018). Według danych Narodowego Banku Rumunii wpływy z outsourcingu usług telekomunikacyjnych wyniosły w 2016 r. 2,5 biliona euro i będą rosły w kolejnych lata.

author avatar
Karol Piszcz

1 2

O autorze