loader

Cyberbezpieczni w pracy. Pięć zasad, które powinien znać każdy pracownik

Czasy, w których cyberbezpieczeństwo leżało jedynie w gestii zespołów IT, minęły – teraz każdy pracownik odgrywa w nim ważną rolę, zwłaszcza gdy nie siedzi przy swoim biurku, ale podobnie jak 20% światowej kadry[1] pracuje z kawiarni, restauracji czy z domu. Co o ochronie przed cyberzagrożeniami powinien wiedzieć każdy zatrudniony?

 

Październik jest już tradycyjnie obchodzony jako Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu popularyzowanie wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z internetu oraz o rozwoju technologii informatycznych.

 

Tematem przewodnim pierwszego tygodnia tegorocznego EMC jest cyberhigiena. Ma to zwrócić uwagę na podejmowanie odpowiednich rutynowych działań, które zwiększą bezpieczeństwo online organizacji oraz użytkowników prywatnych. Problem jest poważny, bo jak pokazuje badanie Fortinet, aż 95% działających w Polsce firm doświadczyło w ciągu wcześniejszych dwóch lat naruszenia bezpieczeństwa. Często wystarczy do tego jedno niesprawdzone urządzenie lub niezabezpieczony publiczny hotspot, z którym łączy się pracownik. W odpowiedzi na te zagrożenia specjaliści z firmy Fortinet przygotowali pięć podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.

 

1. Korzystanie z bezpiecznych punktów dostępu i oprogramowania ochronnego

Korzystanie z publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi może być ryzykowne. Cyberprzestępcy mogą wówczas śledzić aktywność użytkownika online, a nawet przejąć jego dane czy hasła dostępu np. do bankowości online. Warto więc stosować oprogramowanie VPN (Virtual Private Network) szyfrujące ruch sieciowy. Ochronę przed atakami z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania zapewni program antywirusowy, który warto zainstalować na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci.

2. Stworzenie osobnej sieci do pracy

Warto mieć w domu osobną sieć chronioną hasłem, przeznaczoną tylko do pracy. Większość routerów umożliwia takie rozwiązanie. – Odrębna sieć oddzieli poufne firmowe ​​zasoby od prywatnych danych powiązanych np. z kontami w serwisach do gier online czy inteligentnymi urządzeniami domowymi. Nawet w przypadku ataku haker nie będzie mógł wykorzystać prywatnych aplikacji i urządzeń jako punktów wejścia do sieci i systemów firmowych – radzi Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce.

 

3. Regularna aktualizacja urządzeń, aplikacji i systemów

author avatar
Sarota PR Sp. z o.o.

1 2

O autorze