loader

Chłodne podejście Draghiego w sprawie polityki pieniężnej

David Zahn, CFA, FRM,

Szef zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie,

Starszy wiceprezes Franklin Templeton Fixed Income Group

 

Wygląda na to, że rynki spodziewały się licznych działań ze strony EBC, takich jak znaczące zwiększenie skali programu luzowania ilościowego, radykalne wydłużenie czasu trwania tego programu czy ostre cięcia depozytowych stóp procentowych. Biorąc pod uwagę tak duże oczekiwania rynkowe przed posiedzeniem Rady Zarządzającej, odniosłem wrażenie, że stanowisko Draghiego rozczarowało rynki. Podczas konferencji prasowej, Draghi potwierdził obniżenie już i tak ujemnej stopy depozytowej o 10 punktów bazowych (0,10%) do poziomu -0,30%, co, według mnie, nie jest zbyt istotnym krokiem, ale stanowi raczej element podtrzymania presji skłaniającej banki do zwiększania akcji kredytowej.

 

Draghi potwierdził także sześciomiesięczne wydłużenie luzowania ilościowego co najmniej do marca 2017 r. Rozszerzenie tego programu oznacza dodatkowe 360 mld euro, co jest całkiem znaczącą kwotą dla całego rynku obligacji. Sądzę zatem, że zwiększenie skali programu luzowania ilościowego jest krokiem w dobrym kierunku, a wydłużenie czasu jego trwania jest właściwie dobranym narzędziem. Draghi jednoznacznie zapowiedział, że choć nowym docelowym terminem wygaszenia programu jest marzec 2017 r., program może być jeszcze bardziej wydłużony, co również zasługuje na uwagę.

 

Ponadto, EBC postanowił rozszerzyć spektrum skupowanych aktywów o większą liczbę obligacji komunalnych, o czym szeroko informowano i co wydaje mi się być rozsądnym posunięciem. Wielu komentatorów odnotowało, że poważnym ograniczeniem dla zwiększenia skali luzowania ilościowego w eurolandzie jest dostępność niemieckich obligacji rządowych (tzw. „Bundów”). Objęcie programem także regionalnych obligacji komunalnych jest sposobem na częściowe zmniejszenie tego ograniczenia.

 

Uważam, że poprawa kondycji gospodarki strefy euro w okresie 11 miesięcy od ogłoszenia bieżącego programu luzowania ilościowego jest jednym z powodów, dla których Draghi i jego koledzy z Rady Zarządzającej EBC nie są zbyt skłonni, by robić więcej.

 

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze