loader

Bohaterowie i czarne charaktery świata finansów

John Rigas jest założycielem firmy Adelphia, jednej z największych sieci kablowych z lat dziewięćdziesiątych. Rigas wykorzystał swoją firmę do przeprowadzania akwizycji i działo się to na długo przed tym, jak on i jego rodzina zaczęli okradać firmę. Do ukrycia wierzytelności stosował strategię podobną do Enronu. Członkowie jego rodziny narazili Adelphię na straty rzędu 2 milionów dolarów w wyniku pozabilansowego zadłużenia.

Po wykryciu oszustwa Adelphia została przejęta przez Comcast za niewielką sumę. Rigas i jego syn zostali oskarżeni o defraudację i skazani na 12 (ojciec) i 15 lat (syn) więzienia.

 

Warren Buffet

 

Jest jednak jeszcze druga strona, jaśniejsza strona giełdy. Znajduje się na na niej tak wielki inwestor jak Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi świata, którzy doszli do swojej fortuny samodzielnie. Nazwany “Wyrocznią z Omaha” Buffet nadal jest uważany za największego inwestora wszechczasów.

Ma za sobą dziesięciolecia samych sukcesów na rynkach papierów wartościowych i już od bardzo dawna jest na liście najbardziej majętnych osób świata. Można w nim podziwiać m.in. fakt, że dużą cześć swojego majątku przeznacza na działalność charytatywną, przelewając pieniądze na konto fundacji Bill & Melinda Gates Foundation.

 

Carl Icahn

 

Innym bohaterem giełdowym jest Carl Icahn, założyciel i właściciel większości akcji Icahn Enterprises. Rozpoczął karierę na Wall Street jako makler, następnie założył własną firmę i skupił się na opcjach oraz ocenie ryzyka kredytowego. Brał również na cel takie firmy jak Texaco, Philips Petroleum, Viacom, Marvel Comics, Motorola czy Netflix.

Icahn również jest zaangażowany w działalność charytatywną , m. in wspiera szkoły i fundusze ratunkowe. Ma swój udział w usprawnianiu edukacji, co przyniosło mu kilka nagród. Wiadomo też, że popiera Donalda Trumpa.

 

Harold Simmons

 

Chociaż Simmons nie jest maklerem giełdowy, a raczej inwestorem, również uważany jest za bohatera świata biznesu za swoją strategię wykupów lewarowanych LBO. Dzięki tej strategii można kupić większość akcji przedsiębiorstwa tak, by stać się jego głównym akcjonariuszem. Simmons zaczął swoją karierę jako inwestor, od zakupu niewielkiej apteki, by wkrótce zmienić ją w potężną sieć 100 sklepów. Simmons nie boi się pożyczać pieniędzy – taki jest jego styl, który wypracował na podstawie obserwacji sposobu działania banków.

 

Peter Lynch

 

Ostatni na naszej liście, ale z pewnością nie na ostatnim miejscu jeśli chodzi o giełdę, jest Peter Lynch – legenda rynków akcji. Zaczynał jako stażysta w firmie Fidelity Investments, by potem stać się menedżerem Magellan Fund , której średnia roczna stopa zwrotu w latach 1977-1990 wynosiła 29,2%. Jego filozofia inwestycyjna jest prosta: inwestuj w to, co dobrze znasz. Lynch, podobnie jak Warren czy Icahn, również poświęcił się działalności charytatywnej, ale traktuje ją jako swego rodzaju inwestycję.

 

Dział Analiz EasyMarkets

author avatar
ONE BOARD MEDIA sp. z o.o.

1 2

O autorze