Barometr EFL: w IV kwartale utrzymuje się inwestycyjny klimat, a cały 2017 rok lepszy niż 2016 dla M

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” odnotował spadek drugi kwartał z rzędu i w IV kwartale tego roku wyniósł 58,2 pkt. Wartość wskaźnika była niższa o 1,1 pkt. niż trzy miesiące temu, ale o 2,9 pkt. wyższa niż rok temu. Wciąż można mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP, bo przez cały rok wartości Barometru były wyższe niż w analogicznych okresach 2016 roku. Co więcej, utrzymują się bardzo optymistyczne prognozy dotyczące inwestycji. Ponad 41% małych i średnich firm (najwięcej od IV kwartału 2015 roku) planuje więcej inwestować.
– Konsumpcja, inwestycje, produkcja przemysłowa i eksport napędzają polską gospodarkę, co widać w ostatnich wskaźnika makroekonomicznych. Z ostatniego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB w III kwartale br. wzrósł o 4,7% r/r, natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w październiku mieliśmy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 6,6%. Warto również spojrzeć na wypracowany w ciągu trzech kwartałów tego roku wynik branży leasingowej, która z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, jest niezwykle wrażliwa na zmiany koniunktury gospodarczej. A z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od stycznia do września 2017 roku leasingiem sfinansowano inwestycje o łącznej wartości niemal 48 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie blisko 13% r/r. Z takimi statystykami Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce. Z obiektywnymi wskaźnikami korespondują subiektywne prognozy przedsiębiorców. Bo choć kwartał do kwartału widzimy drobne spadki, to jednak w ujęciu rocznym nastroje w sektorze MŚP są lepsze – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.
2017 zdecydowanie lepszy niż 2016
Odczyt „Barometru EFL” za IV kwartał 2017 roku wyniósł 58,2 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR . Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy III a IV kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, wartość Barometru spadła (o 1,1 pkt.). Warto jednak podkreślić, że wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w IV kwartale ubiegłego roku (55,3 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.