loader

Alians, holding, konsorcjum – różne formy współpracy dużych przedsiębiorstw

Coraz szybszy rozwój technologiczny, ciągłe zmiany, ale przede wszystkim postępująca globalizacja to warunki,  w których nawet najsilniejsze podmioty gospodarcze nie zawsze są w stanie osiągnąć wyznaczone cele. Z tego względu powstało wiele struktur i sposobów współdziałania dla przedsiębiorców, które umożliwiają im kooperację oraz ułatwiają realizację ambitnych założeń.

Współpraca przedsiębiorstw może przybierać różne formy m.in. konsorcjum, aliansów strategicznych czy holdingu. Należy jednak pamiętać, że pojęcia te nie zostały do tej pory zdefiniowane przez polskie ustawodawstwo, lecz przez praktykę, doktrynę oraz orzecznictwo. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych z nich.

Alians strategiczny to porozumienie przedsiębiorstw, chcących wspólnie zrealizować projekt lub prowadzić specyficzną działalność, która pomoże w realizacji ich wspólnego celu przy jednoczesnym zachowaniu niezależności jego stron. Celem aliansu jest poprawa zarządzania, optymalniejsze  wykorzystywanie zasobów, a także osiągnięcie lepszej pozycji na rynku. Alianse strategiczne

w odróżnieniu od fuzji i przejęć, cechuje zachowanie autonomii wśród stron i łatwość wycofania się

z układu. Swoim zasięgiem obejmują one z reguły wiele segmentów rynku, a w skrajnych przypadkach sięgają po jego całość. Polskie prawo nie zna umowy aliansu strategicznego, aczkolwiek zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 353 (1) k.c., dopuszczalne jest tworzenie tego typu porozumień w ramach kooperacji przedsiębiorców.

 

Konsorcjum  jest formą organizacyjną współpracy gospodarczej wytworzoną przez praktykę obrotu.

W obecnym prawie polskim, brak jest jego generalnej definicji, nie zostało ono też objęte kompleksową regulacją normatywną. Konsorcjum jest określane jako związek o charakterze, najczęściej, przejściowym, zorientowanym na współdziałanie przedsiębiorstw w ich dotychczasowej dziedzinie rozwoju (na drodze inwestycyjnej), jak również w podejmowaniu nowej działalności. Może również polegać na współdziałaniu w realizacji wielkich operacji finansowych. To typ powiązania między przedsiębiorstwami stanowiący przejaw wspólnej działalności w celu realizacji, na wspólne ryzyko i na podstawie solidarnej odpowiedzialności, określonych konkretnych efektów, takich jak np. budowa elektrowni, autostrady lub emisja pożyczki. Możliwość zawarcia umowy konsorcjum wynika

author avatar
VALKEA MEDIA S.A.

1 2

O autorze