loader

W kinach: Martin Eden

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.     

Na rynku, pod koniec listopada 2020 roku pojawiło się wznowienie powieści Jacka Londona z filmową okładką.  

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Luca Marinelli odtwórca tytułowej roli, wspaniale odgrywa sprzeczności targające bohaterem i przekonująco pokazuje kolejne etapy drogi jego bohatera z naiwnego, zakochanego chłopaka w zgorzkniałego i rozczarowanego życiem degenerata. 

„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej. Odegranej przez wcielającego się w główną rolę Lucę Marinellego, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora 76. MFF w Wenecji. Był członkiem jury tegorocznego Berlinale.

pastedGraphic.png

Prasa o filmie:

Znakomita główna rola, która warta jest twojego czasu.  

Rob Aldam, Backseat Mafia

Piękne kino, potrafiące utrzymać odpowiedni balans pomiędzy filmem politycznym, dramatem a romansem. 

Álvaro De Luna, Espinof

Liryczne aktorstwo wypełnia ten film prawdziwymi emocjami.

Lisa Nesselson, France24

„Martin Eden” oddaje hołd wszystkim outsiderom i indywidualistom, którzy kroczą własną drogą, często na przekór systemowi i bez żadnego wsparcia ze strony otoczenia.

Małgorzata Steciak, Filmweb.pl

Biogram reżysera:

pastedGraphic_1.png

Pietro Marcello – urodził się w 1976 roku w Casercie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Szybko jednak zainteresował się reżyserią, początkowo próbując swoich sił w krótkim metrażu. W 2007 roku jego dokument „Crossing the Line” pokazany został w sekcji Horyzonty na weneckim festiwalu filmowym. Dwa lata później za dokument o Genui – „Paszczę wilka” otrzymał nagrody na festiwalach w Berlinie i Turynie. Film ten przyniósł mu także prestiżową nagrodę David di Donatello za najlepszy dokument. Kolejne laury – w Locarno, Monachium czy Göteborgu – przyniosła mu fabuła z 2015 roku „Piękna i utracona”. Jego najnowszy film „Martin Eden” znalazł się w konkursie głównym 76. MFF w Wenecji.

Filmografia:

2019 Martin Eden

2015 Piękna i utracona / Bella e perduta

2014 L’umile Italia (kr. m.)

2011 The Silence of Pelešjan / Il silenzio de Pelešjan

2009 Paszcza wilka / La bocca del lupo (dok.)

2007 Crossing the Line / Il passaggio della linea (dok.)

2005 La baracca (kr. m.)

2004 Il cantiere (kr. m.)

2003 Scampia (kr. m.)

2003 Carta (kr. m.)

W KINACH OD 16 KWIETNIA 2021 ROKU

 

źródło: komunikat prasowy

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze