loader

Powstała firma doradcza, która pomaga w odzyskaniu pieniędzy z martwych kont

INFORMACJA PRASOWA

Warszawa, 21 października 2015 r.

 

Powstała firma doradcza, która pomaga w odzyskaniu pieniędzy

z martwych kont w instytucjach finansowych

 

Na początku września br. rozpoczął działalność Polski Bank Informacji o Spadkach S.A., który zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy dla spadkobierców z tzw. martwych kont. Na mocy pełnomocnictwa, PBIOS sprawdza informacje o kontach zmarłego we wszystkich instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych w Polsce. Współpraca z PBIOS znacznie obniża koszty i skraca czas  indywidualnego odzyskiwania pieniędzy.

 

MARTWE KONTA – SPRAWDŹ CZY INSTYTUCJE FINANSOWE DYSPONUJĄ PIENIĘDZMI, KTÓRE DOSTAŁEŚ W SPADKU

 

Eksperci szacują, że w instytucjach finansowych na tzw. martwych kontach znajduje się ponad 25 mld  zł należących do osób zmarłych i ich spadkobierców. O pieniądzach, które zmarli posiadali na kontach bankowych, maklerskich, polisach, w funduszach emerytalnych, kasach oszczędnościowo-rozliczeniowych spadkobiercy nie wiedzą lub nie potrafią ich odnaleźć.

 

Różnorodność produktów oferowanych w instytucjach finansowych, oferty kont czy kart kredytowych wraz z ubezpieczeniami i innymi dołączonymi rozwiązaniami powodują, że odnalezienie należnych spadkobiercom pieniędzy nie jest proste, a instytucje finansowe nie mają obowiązku czynnego informowania spadkobierców o posiadanych środkach.

 

Spadkobierca może wiedzieć o koncie w banku, na które przelewana była pensja czy emerytura zmarłego, ale nie wie np. o rachunku oszczędnościowym w innym banku, środkach w OFE czy polisach na życie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Co więcej, procedury związane

z odzyskiwaniem pieniędzy wymagają doświadczenia finansowego i wiedzy prawniczej, są czasochłonne i dużo kosztują. Dlatego spadkobiercy zwykle nie podejmują samodzielnej próby odzyskania pieniędzy z martwych kont. Od września br. można to zlecić firmie doradczej, która pomaga w odnalezieniu i odzyskaniu pieniędzy z instytucji finansowych w Polsce.

 

BANKI I INSTYTUCJE FINANSOWE NIE INFORMUJĄ SPADKOBIERCÓW

 

W obecnym stanie prawnym banki i instytucje finansowe nie informują krewnych osób zmarłych

 o pozostawionych środkach finansowych. Nie mają takiego obowiązku. Choć Senat podjął

w ostatnich miesiącach próbę zmian w tym zakresie, uchwalona nowelizacja ustawy – Prawo bankowe, która zacznie obowiązywać dopiero za 9 miesięcy, nie rozwiązuje kluczowych problemów.

 

Ustawa przewiduje stworzenie centralnego rejestru martwych kont jedynie dla banków i kas oszczędnościowo-rozliczeniowych z wyłączeniem innych instytucji finansowych, takich jak towarzystwa emerytalne, fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe. Banki będą sprawdzały, czy dana osoba żyje tylko wtedy, gdy w ciągu 5 lat nie zanotują żadnej dyspozycji ze strony jej właściciela, tj. przelewu, wypłaty środków itd. W tym okresie środki, o ile nie zostaną odnalezione przez PBIOS, będą zasilały kapitał banku.

 

Nowa ustawa nie rozwiązuje problemu martwych kont dla spadkobierców. Procedury bankowe nadal będą żmudne i długotrwałe, a pieniądze tam zgromadzone będą zasilały kapitał banków do czasu, gdy nie zostaną przekazane prawowitym spadkobiercom lub osobom wcześniej wskazanym przez właściciela konta. PBIOS pomaga w szybkim uzyskiwaniu informacji o zgromadzonych środkach finansowych, dzięki czemu czas na ich odzyskanie zostanie skrócony do minimum. Co ważniejsze, nasze usługi dotyczą wszystkich instytucji finansowych, nie tylko kont bankowych  – mówi Katarzyna Ferdyn, dyrektor ds. sprzedaży Polskiego Banku Informacji o Spadkach S.A.

 

author avatar
PBiOS S.A.

1 2

O autorze