loader

Po kredyt warto iść do pośrednika

 

Klient chcąc uzyskać kredyt, w szczególności hipoteczny, jest zobowiązany do zgromadzenia wielu dokumentów. Przede wszystkim dowód tożsamości, jak również zaświadczenie o zatrudnieniu, wysokości zarobków i dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcemy nabyć. Wykaz wszystkich potrzebnych danych możemy otrzymać w okienku banku lub pobrać ze strony internetowej, niemniej musimy zgromadzić i wypełnić je sami. Doradca wytłumaczy nam sformułowania stosowane przez banki, a także zadba byśmy poprawnie wypełnili wniosek kredytowy. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy bank zażąda uzupełnienia informacji, co znacznie przeciągnęłoby czas oczekiwania na decyzję kredytową.

 

Pośrednik będzie nam towarzyszył w całym procesie uzyskiwania kredytu – od przedstawienia nam oferty, przez wspólne wypełnienie wniosku kredytowego, aż do podpisania umowy, a nawet w bieżącej obsłudze już spłacanego kredytu. „Możemy się z nim konsultować, jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości co do prowizji, opłat, czy też ewentualnych zmian w umowie kredytowej. W sytuacjach nas niepokojących, jak na przykład utrata źródeł dochodu lub spadek wartości złotówki, powinien wskazać rozwiązania, jak wybrnąć z takiego problemu. Dlatego tak ważne jest zachowanie kontaktu do swojego pośrednika kredytowego.” – wskazuje Paweł Kosmala. Dzięki stałemu kontaktowi może on w przyszłości wskazać nam nowe formy kredytowania a nawet zmienić stary kredyt na taki, który będzie miał korzystniejsze warunki spłaty. Może nam to pomóc zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań, jeśli pośrednik – jako osoba dobrze zorientowana w aktualnych ofertach – doradzi zmianę starego kredytu na korzystniejszy. Dlatego warto się zgłosić do pośrednika, gdy mamy już jeden kredyt i spytać się o jego refinansowanie. To oferta dla tych, którzy mają już zobowiązania wobec banku, ale podpisali wyjątkowo niekorzystną umowę. Inne banki chętnie uregulują taki dług, w zamian dając swój tańszy kredyt. I oczywiście zdobywając w ten sposób nowego klienta.

 

Wiele osób nie decyduje się na pomoc pośrednika, gdyż bezpodstawnie kojarzy jego pracę z dodatkowymi opłatami. Myślenie takie jest nieuzasadnione ponieważ, gdy nie skorzystamy z usług pośrednika, za jego wykonaną pracę nie będziemy musieli zapłacić ani grosza. Dopiero w przypadku, gdy podpiszemy umowę kredytową wynagrodzenie dla pośrednika zostanie wliczone w ratę kredytu. Ten system wynagradzania gwarantuje potencjalnemu kredytobiorcy rzetelność i zaangażowanie doradcy – przecież od jego starań, żeby klient uzyskał kredyt, zależy czy otrzyma wynagrodzenie.

1 2

O autorze