Matematycy przychodzą na pomoc medykom, inżynierom i socjologom

Badania z zakresu topologii przydać się też mogą w poszukaniu materiałów o optymalnych właściwościach. Wśród nich są np. zeolity, nanoporowate struktury metaloorganiczne, stosowane np. w proszkach do prania. Budowa zeolitów może się bardzo różnić: są dostępne bazy milionów możliwości przestrzennego ułożenia ich podstawowych cegiełek dające różne materiały. Wyzwanie polega na tym, żeby wśród nich wyszukać te, które najlepiej będą spełniać z góry zadane wymagania: np. magazynować metan czy filtrować dwutlenek węgla. Odpowiednie scharakteryzowanie tych obiektów za pomocą metod topologicznych, sprawi, że przeszukiwanie baz zeolitów stanie się o wiele prostszym zadaniem.
Badania na ten temat ukazały się w Nature Communications.
„W tych wszystkich projektach matematyka nie jest wiodącą dyscypliną, ale jest przybornikiem, który daje narzędzia do rozwiązania różnych problemów” – mówi dr Dłotko. I zaznacza, że warunkiem koniecznym badań jest zawsze współpraca interdyscyplinarna.
„Przedstawiciele innych dziedzin: medycyny, neurologii, inżynierii – muszą chcieć z nami rozmawiać, a to wcale nie jest trywialne. To wymaga znalezienia wspólnego języka” – mówi.
Dodaje, że największym wyzwaniem w działaniu centrum Dioscuri są ludzie – badacze, którzy mają pojęcie zarówno o matematyce, jak i o programowaniu. „A to jest problem, bo jeśli ktoś ma smykałkę do tych obu obszarów, to jest łakomym kąskiem dla firm. A choć mogę zaoferować współpracownikom stypendium na europejskim poziomie, to jeśli chodzi o zarobki, nie jestem w stanie konkurować z dużymi firmami, które te poszukują ludzi o podobnym profilu” – kończy dr Dłotko i zachęca matematyków, którzy umieją programować, do współpracy z centrum Dioscuri.
PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
lt/ ekr/
Źródło informacji: Nauka w Polsce