loader

Każdy może mieć małą elektrownię

Projekt zmiany ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74) wdrażający do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę 2019/944, wprowadza innowacyjne rozwiązania dla rynku energii i gazu w Polsce. Mowa m.in. o prawnych podstawach działania obywatelskiej społeczności energetycznej (OSE) czy uregulowaniu roli agregatora, czyli pośrednika pomiędzy profesjonalnymi podmiotami rynku energii a grupami odbiorców, wytwórców i posiadaczy magazynów energii w sprzedaży energii lub świadczeniu innych usług energetycznych.

Celem wprowadzenia tych nowych regulacji jest umożliwienie wszystkim odbiorcom – w tym konsumentom – bezpośredniego, aktywnego i możliwie jak najbardziej dla nich korzystnego, udziału w rynku i oferowania na nim wytworzonej we własnym zakresie energii

– wyjaśnia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

OSE – dobrowolne, aktywne i korzystne uczestnictwo

Działanie obywatelskich społeczności energetycznych oprze się na dobrowolnym udziale np. gospodarstw domowych. Polegać będzie na wytwarzaniu energii elektrycznej, obrocie nią, jej agregacji oraz magazynowaniu. Członkostwo w OSE będzie otwarte dla wszystkich, a uprawienia kontrolne będą przysługiwać wybranym podmiotom (osobom fizycznym, organom samorządowym, w tym, gminom) lub małym przedsiębiorcom, których główna działalność nie będzie związana z rynkiem energii elektrycznej.

OSE przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz wzmocnienia działań zapobiegających ubóstwu energetycznemu poprzez zmniejszenie zużycia energii  i obniżenie cen jej dostaw

– dodaje szef resortu klimatu i środowiska.

Projekt ustawy, wdrażający w tym zakresie do polskiego porządku prawnego przepisy unijne, daje swobodę w wyborze formy organizacyjnej, w której będzie funkcjonować dana społeczność. Wskazuje jednak, iż podmiot taki musi posiadać zdolność prawną. OSE może więc być tworzona np. przez:  stowarzyszenia, spółdzielnie, spółki osobowe, małe lub średnie przedsiębiorstwa.

Głównym celem jej działania jest zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych dla swoich członków, udziałowców, wspólników lub obszarów lokalnych, na których prowadzi działalność. Członkowie takiej społeczności, wytwarzając energię elektryczną, zużywając ją i dzieląc się nią z innymi odbiorcami, będą mogli uzyskać mniejsze ceny za energię, poprzez posiadanie paneli fotowoltaicznych lub drogą negocjacji ceny.

Co ważne, nie może być tu mowy o żadnej dyskryminacji nowego podmiotu. Obywatelska społeczność energetyczna będzie mogła być uczestnikiem wszystkich rynków energii elektrycznej, bezpośrednio lub za pośrednictwem agregacji

– zaznacza minister Kurtyka.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze