loader

Gwiazdy światowej sceny SQL Server błyszczały na konferencji SQLDay 2015 we Wrocławiu

W dniach 11-13 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyło się największe w tej części Europy wydarzenie poświęcone tematom związanym z SQL Server – konferencja SQLDay 2015. Do Wrocławia przyjechało 400 programistów i administratorów baz danych, inżynierów oprogramowania oraz specjalistów Business Intelligence. Na uczestników konferencji czekało 5 sesji warsztatowych oraz ponad 30 sesji tematycznych. W gronie prelegentów znalazły się światowe autorytety z dziedziny technologii SQL Server oraz baz danych m.in. Adam Machanic, Alberto Ferrari oraz Klaus Aschenbrenner.

 

Przez trzy dni Wrocław był polską stolicą programistów i administratorów baz danych, którzy z całej Polski,  a także z innych krajów europejskich, zjechali na konferencję SQLDay 2015. Nieczęsto się zdarza, by w jednym miejscu można było spotkać tylu ekspertów o nazwiskach uznanych w świecie SQL Server.

 

11 maja, podczas pierwszego dnia wydarzenia pasjonaci technologii SQL Server mieli okazję podnosić swoje kwalifikacje podczas pięciu sesji warsztatowych. W jednej z nich, Marcin Szeliga –  prezes Stowarzyszenia PLSSUG – przekonywał, że analitycy danych będą w gronie najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy.

 

„W ciągu najbliższych pięciu lat ilość danych cyfrowych wzrośnie 50-krotnie. W tym samym czasie liczba analityków powiększy się zaledwie o 50%, a już teraz brakuje ich na rynku. Ponadto, potrzeby analityczne firm ciągle rosną i zmienia się ich charakter — coraz częściej analiza danych przypomina badania naukowe (stawiane są hipotezy, które następnie są weryfikowane i na ich podstawie podejmowane są decyzje). Nic więc dziwnego, że już dziś średnia pensja mistrzów danych jest o 25% wyższa od średniej pensji kierowników projektów i o 40% wyższa od średniej pensji programistów, a mistrz danych znalazł się na pierwszym miejscu listy 25 najbardziej pożądanych zawodów serwisu LinkedIn.” – powiedział Marcin Szeliga.

 

W ramach swojej sesji warsztatowej zatytułowanej „From 0 to DAX”  Alberto Ferrari pomagał uczestnikom lepiej  zrozumieć język programowania DAX.

 

“DAX jest prosty, ale nie jest łatwy”. To opinia mojego studenta w Dublinie, którą usłyszałem od niego na zakończenie prowadzonych przeze mnie zajęć Power Pivot. Od tego czasu, zawsze używam tego zdania, aby opisać język DAX, który na pierwszy rzut oka wygląda na prosty. Bardzo łatwo utworzyć szybki kod, nawet jeśli do końca nie rozumiesz całego języka. Mimo to, dogłębne poznanie języka DAX oraz pozyskanie umiejętności wykorzystywania całości jego potencjału wymaga czasu i zaangażowania. Metodologia optymalizowania kodu i rozwiązywania problemów jest całkowicie inna w przypadku SQL oraz modeli wielowymiarowych. Jestem przekonany, że uczestnicy mojego warsztatu potrafią dużo sprawniej posługiwać się językiem DAX i już wykorzystują zdobytą wiedzę w swojej codziennej pracy.” – powiedział Alberto Ferrari.  

 

author avatar
Developer Days
Cykl konferencji z obszaru IT pod szyldem DeveloperDays składa się m.in. z wydarzeń: .NET DeveloperDays, InfrastructureDays, Mobile DeveloperDays. 

1 2

O autorze