loader

Audi: Równowaga środowiskowa w całym cyklu życia produktu

W tym roku GREENTECH FESTIVAL odbywa się jako wydarzenie hybrydowe: można zwiedzać ekspozycję na żywo w Kraftwerk Berlin, ale również uczestniczyć w niej cyfrowo, na komputerach, laptopach i smartfonach. W programie festiwalu znalazły się różne prezentacje, panele dyskusyjne, szkolenia i treningi. Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego, opowiadał podczas jednej z prezentacji, jak Audi promuje rozwój odnawialnych źródeł energii. Informacje o inicjatywach i projektach Audi mających na celu tworzenie i promocję zrównoważonego rozwoju oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, są dostępne online na stronie Audi MediaCenter.

Dla Henrika Wendersa, szefa marki Audi, GREENTECH FESTIVAL 2021 był znakomitą okazją do zaprezentowania działań czterech pierścieni w tym zakresie. „W ubiegłym roku pokazaliśmy, jak chcemy minimalizować emisję dwutlenku węgla w produkcji i łańcuchu dostaw. W tym udowodniliśmy, że Audi dba o zrównoważony rozwój również w przypadku wykorzystywanych produktów, materiałów i procesów. Jesteśmy przekonani, że zrównoważone technologie staną się motorem napędowym przyszłości i mobilności jutra. Zrównoważony rozwój jest głęboko zakorzeniony w naszym sposobie myślenia – chcemy go aktywnie kształtować i inspirować do tego również innych.” Ponadto Audi nawiązało współpracę z fotografem i aktywistą ekologicznym Sebastianem Copelandem. Jego zdjęcia ukazują piękno przyrody, które bez wątpienia warto chronić. Audi wystawiło na swoim stoisku wybór jego prac. 

Poza tym, koncern z Ingolstadt prezentuje w Berlinie własne rozwiązania aktywnie wpływające na zrównoważony rozwój:

Partnerstwo z dostawcami energii: Audi finansuje rozwój odnawialnych źródeł energii w całej Europie

Samochody elektryczne mogą być całkowicie neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla, pod warunkiem, że zawsze będą ładowane ekologicznym prądem. Audi chce to umożliwić wszystkim swoim samochodom elektrycznym i wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie. Wraz z kilkoma partnerami z branży energetycznej, firma planuje do 2025 roku wybudować nowe farmy wiatrowe i słoneczne, które wygenerują łącznie około 5 terawatogodzin – co odpowiada mocy ponad 250 turbin wiatrowych – dodatkowego, ekologicznego prądu. Ostatecznym celem jest dostarczenie do sieci tyle samo zielonej energii, ile średnio potrzebują wszystkie elektryczne samochody marki Audi jeżdżące po drogach. W ten sposób cztery pierścienie staną się dostawcą mobilności neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Na początek Audi zawarło umowę o współpracy z niemieckim dostawcą energii, koncernem RWE. „Ciężko pracujemy nad tym, by mobilność neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla stała się możliwa. Ekspansja odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową jest kolejnym, logicznym krokiem w tym procesie. Nasz pierwszy projekt, potężny park solarny budowany w landzie Meklemburg-Vorpommern, zostanie uruchomiony już w 2022 roku” – mówi Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego.

Nowe życie: recykling mieszanych tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym

Naukowcy z think tanku Industrielle Ressourcenstrategien zlokalizowanego przy uczelni Karlsruher Institut für Technologie (KIT), przez sześć miesięcy współpracowali z Audi nad projektem pilotażowym „Chemiczny recykling tworzyw sztucznych pochodzących z produkcji samochodów”. Po zakończeniu projektu okazało się, że chemiczny recykling mieszanych odpadów z tworzyw sztucznych jest zarówno technicznie, jak i finansowo wykonalny. Odzyskane odpady z tworzyw sztucznych mogą być przetwarzane na olej do pirolizy i dzięki temu zastąpić ropę naftową jako surowiec do produkcji kolejnych wysokiej jakości elementów z tworzyw sztucznych, takich jak zbiorniki paliwa, osłony poduszek powietrznych czy kratki osłony chłodnicy w modelach Audi. Komponenty wykonane z oleju z pirolizy mają tak samo wysoką jakość, jak materiały pierwotne. Zamknięte w ten sposób cykle materiałowe oszczędzają energię i obniżają koszty, ponieważ recykling chemiczny jest znacznie tańszy od stosowanego obecnie procesu recyklingu termicznego. Jednocześnie recykling chemiczny pomoże Audi zoptymalizować koszty, gdyż ponad połowa odzyskanych surowców wtórnych może być ponownie użyta do produkcji.

URBANFILTER: odfiltrowywanie mikrocząstek tworzyw sztucznych bezpośrednio w miejscu ich powstawania

Fundacja Na Rzecz Ochrony Środowiska Audi zaangażowana jest w kilka projektów mających na celu ochronę zbiorników wodnych. W ramach projektu URBANFILTER, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie, opracowuje zoptymalizowane filtry osadowe dla miejskich systemów kanalizacyjnych. Filtry te wychwytują mikrocząstki tworzyw sztucznych wytrącające się z opon podczas jazdy oraz inne tego typu zanieczyszczenia, jeszcze zanim trafią one wraz z wodą deszczową do systemu kanalizacji i dalej do systemów wodnych. Modułowy system składający się z dziewięciu różnych elementów filtrujących zapewnia osiągnięcie najlepszych wyników filtracji w szerokim zakresie zróżnicowanego ruchu drogowego. Inteligentne połączenie danych z różnych źródeł zapewnia, że filtry są serwisowane i czyszczone we właściwym czasie.

Współpraca z “zielonymi start-upami”: wspólny wysiłek na rzecz czystej wody

Fundacja Na Rzecz Ochrony Środowiska Audi, wraz z zielonymi start-upami everwave i CLEAR RIVERS, pracuje na rzecz oczyszczania rzek i oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych. Podczas sprzątania rzeki, przeprowadzonego przez everwave, Fundację i producenta kosmetyków BABOR, w ciągu dziesięciu kwietniowych dni wyłowiono z Dunaju około 3200 kilogramów odpadów wyłącznie z tworzyw sztucznych. Ponadto Fundacja, wraz ze swoim partnerem non-profit CLEAR RIVERS, instaluje na rzekach „łapacze śmieci”, by zapobiegać przedostawaniu się odpadów z tworzyw sztucznych do morza. Zgromadzone odpady są następnie przetwarzane na pływające wyspy, z których część jest porośnięta roślinnością, a część służy jako ogólnodostępne tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

Monitoring łańcucha dostaw: Audi, w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI)

Łańcuch dostaw w przemyśle motoryzacyjnym jest bardzo złożoną konstrukcją. Stąd w ramach pilotażowego projektu prowadzonego przez Audi w około 150 krajach na całym świecie od października 2020 roku, inteligentne algorytmy analizują wiadomości o dostawcach pochodzące z ogólnodostępnych internetowych źródeł medialnych i sieci społecznościowych. Analiza ta obejmuje ryzyka związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak zanieczyszczenie środowiska, łamanie praw człowieka i korupcja. Jeśli AI je znajdzie, uruchamia alarm. Główną zaletą sztucznej inteligencji – AI stosowanej przez Audi jest szybkość, z jaką rozpoznaje ona istotne informacje w sieci i przekazuje je dalej. Następnie osoby odpowiedzialne badają sytuację bardziej szczegółowo i w razie potrzeby podejmują odpowiednie działania.

Aplikacja ecomove: zmniejsz swój ślad węglowy

Nowa cyfrowa aplikacja stworzona przez Audi Denkwerkstatt stawia na zrównoważoną mobilność. Aplikacja ecomove pomaga użytkownikom zrozumieć i zredukować ich osobisty ślad węglowy wynikający z mobilności, a także zrównoważyć nieuniknione emisje. Na pomysł aplikacji wpadło Audi Denkwerkstatt, jednostka innowacyjna AUDI AG w Berlinie. Aplikacja automatycznie rozpoznaje z jakiego środka transportu użytkownik aktualnie korzysta i oblicza osobisty wynik mobilności. Aby poprawić ten wynik, ecomove w zabawny sposób motywuje użytkowników do tego, by ich mobilność była bardziej zrównoważona. Nagrody w postaci trofeów zachęcają do wprowadzania pozytywnych zmian w zachowaniu. Ponadto, poprzez aplikację, użytkownicy mogą też zrekompensować emisje resztkowe.

źródło: komunikat prasowy

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze