loader

UE-Indie: dwie światowe potęgi szukają sposobów na pogłębienie stosunków

W ostatnich latach współpraca między UE a Indiami znacznie się zacieśniła, jednak nie osiągnęła jeszcze swojego pełnego potencjału. Nieskuteczne okazały się do tej pory próby wynegocjowania umowy o wolnym handlu, ale wspólnych wyzwań jest dużo więcej.

13 kwietnia parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła raport zawierający zalecenia dla UE ws. poprawy stosunków z Indiami.

Europosłowie wzywają UE i Indie do wspólnej pracy nad globalnymi wyzwaniami i opowiadają się za bliskimi, opartymi na wartościach stosunkami handlowymi i współpracą w celu zreformowania Światowej Organizacji Handlu.

Przywódcy z UE i Indii spotkają się 8 maja na szczycie w portugalskim Porto w celu omówienia partnerstwa.

Dlaczego potrzebne są bliższe stosunki między UE a Indiami?

Jako dwie największe demokracje na świecie, UE i Indie dzielą wiele wartości i wyzwań, takich jak zmiana klimatu. Jednak ta współpraca nie osiągnęła jeszcze swojego pełnego potencjału, a Indie szybko wzmacniają swoją pozycję gospodarczej i regionalnej potęgi.

UE i Indie podpisały w 2004 r. strategiczne partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i zobowiązaniu do przestrzegania globalnego porządku opartego na zasadach i multilateralizmie.

W 2020 r. UE i Indie zatwierdziły tzw. mapę drogową do 2025 r. dla partnerstwa strategicznego.

Stosunki gospodarcze UE-Indie

Indie to jedna z największych i najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Przed pandemią COVID-19 jej PKB  wzrastał o ok. 6 proc. rocznie.

UE jest największym partnerem handlowym Indii, podczas gdy Indie są dziewiątym co do wielkości partnerem handlowym UE. W 2019 r. UE odpowiadała za 11,1 proc. handlu Indii, tuż przed Stanami Zjednoczonymi i Chinami (10,7 proc.).

1 2

O autorze