Jak przygotować się na odbiór mieszkania

Jeśli zamierzamy wybrać się na odbiór mieszkania sami, nasze przygotowania do tego wydarzenia muszą być jeszcze bardziej staranne. Weźmy ze sobą miarkę, dalekomierz, kątownik i poziomicę. – Zwróćmy uwagę na tynki – czy mają zachowany pion, są równe, czy nigdzie nie ma pęknięć. Przyjrzyjmy się szlichtom, posadzkom cementowym – również pod kątem jakości, równości i obecności ewentualnych pęknięć. Sprawdźmy, czy drzwi wejściowe mają certyfikat antywłamaniowy, czy na drzwiach i oknach balkonowych nie widać rys oraz czy płynnie się zamykają i otwierają. Oceńmy spadek, wykończenie posadzki oraz jakość zamontowania barierki na balkonie czy loggii. Wreszcie – przyjrzyjmy się wszystkim instalacjom – mówi rzecznik prasowy TYNKBUD1.
Przepisy nam służą
Warto wiedzieć, że obecnie inwestorów obowiązuje norma PN-EN ISO 9836:1997. – Oznacza to, że pomiar przeprowadza się od poziomu podłogi, z tynkami i okładzinami na ścianach. Wnęk o powierzchni powyżej 0,1 m2 nie dolicza się do powierzchni mieszkania, wlicza się natomiast przestrzeń znajdującą się pod elementami rozbieralnymi, np. ściankami działowymi. Pomiar musi być wykonany z dokładnością do 0,01 m2. W przypadku pomieszczeń ze skosami powierzchnię pomieszczenia liczy się zgodnie z powierzchnią podłogi, przy czym dzieli się ją na dwie części. Przestrzeń „właściwa” musi liczyć 1,90 m wysokości lub więcej. Powierzchnie o mniejszych wysokościach traktowane są jako pomocnicze – informuje Ryszard Banacki.
Na koniec dobra informacja dla tych, którym podczas odbioru umknął jakiś ważny detal. Jeśli w trakcie użytkowania lokalu zauważyliśmy jakąś usterkę, deweloper i tak ma obowiązek ją usunąć. W przypadku osób, które odebrały mieszkanie przed 26.12.2014 roku, okres rękojmi wynosi 3 lata. Właściciele mieszkań odebranych po tej dacie mają gwarantowaną, 5-letnią rękojmię. Jednak zgłoszenie usterek na etapie odbioru technicznego zapewni najszybsze i bezproblematyczne ich zniwelowanie.