Zdrowie
Zarządzenie NFZ utrudni leczenie HCV?

84% osób zakażonych wirusem HCV w Polsce są to ofiary zakażeń szpitalnych. Bardzo często do zakażeń dochodziło w czasie transfuzji krwi przed 1992 rokiem, podczas zabiegów medycznych i operacji.
Do zakażenia HCV może dojść przede wszystkim przez kontakt z zakażoną krwią:
- Podczas każdego uszkodzenia skóry. Do ok. 80 proc. zakażeń dochodzi w szpitalach oraz podczas drobnych zabiegów medycznych, takich jak usuwanie znamion, zastrzyki, pobieranie krwi, zabiegi dentystyczne.
- Na zakażenie wirusem HCV narażone są także osoby korzystające z zabiegów upiększających, w których trakcie może dojść do kontaktu z krwią, takich jak: manicure, pedicure, wykonywanie tatuażu, kolczykowanie.
- Duże ryzyko zakażenia dotyczy grupy narkomanów używających wspólnych strzykawek i igieł. W tej grupie blisko 50% osób jest nosicielami tego wirusa.
HCV nie przenosi się poprzez kichanie i kaszel, trzymanie się za rękę, całowanie, używanie tej samej toalety, wanny, prysznica, spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną, przytulanie się, zabawę z dziećmi czy sport.
O komentarz w tej w sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia, które skierowało nas do NFZ. Nikt z NFZ nie udzielił nam wczoraj odpowiedzi.