Korzyści z przyjęcia praktykantów będzie można zmierzyć

Jednym z podstawowych warunków efektywnego wprowadzenia dualnego systemu kształcenia
jest zaangażowanie przedsiębiorców, którzy pomogą w edukacji młodych. Chodzi o stworzenie realnych miejsc pracy i faktyczną kontrolowaną naukę zawodu, przynoszącą korzyści zarówno gospodarce, studentom jak i samym przedsiębiorcom. Aby zachęcić firmy do projektu planowane jest stworzenie narzędzia ewaluacyjnego, pozwalającego pracodawcy w szybki i prosty sposób zmierzyć wartość kapitału ludzkiego, a tym samym obliczyć faktyczne korzyści płynące z przyjmowania praktykantów. Planowane narzędzie ma także pomóc w optymalizacji zatrudniania dotychczasowej kadry pracowników. Według założeń będzie maksymalnie uniwersalne i możliwe do zastosowania na szeroką skalę – w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i w wielu krajach.
Prace nad podobnym w założeniach narzędziem trwają obecnie w Polsce. Narzędzie Pomiaru Wartości Kapitału Ludzkiego (NKL) powstaje w ramach partnerstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a jego twórcy zapowiadają, że już pod koniec lutego br. ich praca zostanie bezpłatnie udostępniona polskim przedsiębiorcom. Będą z niego mogli skorzystać nie tylko planujący przyjmowanie stażystów, ale także wszyscy zainteresowani podniesieniem wydajności i jakości pracy w swoich firmach. Niezależnie od ilości zatrudnianych osób
i branży, w której prosperują.
Mimo że ostateczna wersja nie jest jeszcze gotowa, potencjał NKL został już doceniony, a jego autorzy poproszeni o wsparcie europejskich specjalistów. Podczas niedawnego przeglądu stosowanych w Europie metod mierzenia kapitału ludzkiego zorganizowanego przez CEDEFOP (Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego), zaprezentowali NKL i wzięli udział w rozmowach dotyczących realizacji jego ogólnoeuropejskiego odpowiednika. Czekamy na efekty pracy zarówno polskich jak i europejskich specjalistów.