Grant MSD dla projektu dotyczącego innowacyjnych rozwiązań w skoordynowanej opiece onkologicznej

– Jesteśmy jedynym krajem, w którym zwycięskie projekty są zgłaszane przez organizacje pacjentów. Świadczy to o ścisłej i wysokiej jakości współpracy środowiska naukowego i przedstawicieli pacjentów w Polsce. Gratulujemy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych wygranej i liczymy na konkretne efekty prac – mówi Marcin Bodio, Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej i Komunikacji w MSD Polska.
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w ramach grantu zrealizuje projekt, który polegać będzie na identyfikacji barier prawnych, organizacyjnych, systemowych i świadomościowych w dostępie do leczenia onkologicznego. Naukowcy mają także podjąć się wyzwania, jakim jest zbadanie luk między oczekiwaniami pacjentów a wydajnością systemu ochrony zdrowia w zakresie onkologii. W prace badawcze w ramach projektu zaangażowane jest grono ekspertów, takich jak główny badacz w projekcie dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz dr Magdalena Władysiuk, Prezes Stowarzyszenia CEESTAHC.
– Pacjenci onkologiczni borykają się z wieloma trudnościami. Część z nich dotyczy barier administracyjno-systemowych. Nie możemy jednak zapominać, że dostęp do leczenia onkologicznego zależy też od innych czynników, w tym socjoekonomicznych. Chcemy wziąć je pod lupę i zaproponować takie rozwiązania, które ułatwią pacjentom dostęp do leczenia – mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk.
– Głównym celem projektu PKPO jest zbadanie luk jakościowych w ramach koordynacji opieki onkologicznej i zaproponowanie optymalnych rozwiązań w tym zakresie – dodaje Krystyna Wechmann, prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
Materiał partnerski MSD na podstawie informacji prasowej (2023_12 PL-NON-00387 2021_12).