Czy jesteśmy w obliczu katastrofy ekologicznej?
Pełna mobilizacja
W obliczu tak poważnych wyzwań, Szczyt Klimatyczny miał zmobilizować władze państw do jeszcze ambitniejszych działań, które ograniczą globalne ocieplenie – tak, aby doprowadzić do „szybkich i dalekosiężnych” przemian na Ziemi i to w różnych obszarach: energetyce, przemyśle, budynkach, transporcie i miastach. Biorąc pod uwagę ilość emisji dwutlenku węgla (CO2) generowanego przez ludzi w 2010 roku, musielibyśmy obniżyć ją o ok. 45 proc. do 2030 roku, aby w 2050 roku osiągnąć równe zero.
– W firmie Schneider Electric wierzymy, że połączenie zrównoważonego rozwoju i innowacji jest dzisiaj technologicznie możliwe i może być motorem wzrostu gospodarczego. Rzucamy więc wyzwanie sobie i naszym partnerom, aby zastanowić się nad przyszłością i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju do 2030 roku, obejmujące wzrost gospodarczy, włączenie społeczne i ochronę środowiska. Dzięki Schneider Sustainability Impact śledzimy nasze postępy w ujęciu kwartalnym – mówi Gilles Vermot Desroches, Senior VP w Dziale Zrównoważonego Rozwoju w Schneider Electric.
Skutki dla biznesu
W 2016 roku Schneider Electric podpisał inicjatywę Science Based Targets w celu ograniczenia emisji, w ramach której wspiera także swoich klientów, którzy chcą jeszcze bardziej pobudzić innowacyjność i rentowność swojego biznesu. Firmy już od dawna dostrzegają potrzebę dekarbonizacji działalności poprzez ustalanie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale cele te mają zazwyczaj charakter krótkoterminowy i przyrostowy – zwykle w oparciu o wcześniejsze wyniki lub wymogi prawne. Cele naukowe (SBT) są znacznie ambitniejsze i wykraczają poza obecne przepisy.
Firmy są również zaniepokojone tym, jak utrzymać swoją działalność w obliczu skończonych zasobów naturalnych. – Badanie przeprowadzone wśród klientów Schneider Electric wskazuje, że 82% z nich bierze pod uwagę zrównoważony rozwój i dostępność zasobów w procesie podejmowania decyzji biznesowych. Dobrą wiadomością jest to, że mamy dostępne rozwiązania. Wspólnie z badaczami GFN, Schneider Electric szacuje, że komercyjne technologie dla budynków, procesów przemysłowych i samej produkcji energii elektrycznej mogą przesunąć Dzień Długu Ekologicznego o co najmniej 21 dni – dodaje Gilles Vermot Desroches.