loader

Zamiast 500+, wejdzie w życie 800+. Sprawdź od kiedy

Premier Mateusz Morawiecki podsumował dotychczasowe wsparcie dla polskich rodzin podczas wydarzenia w Otwocku. W swoim przemówieniu podkreślił wprowadzenie licznych programów prorodzinnych, takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start, Rodzina 500+ i Maluch+.

„Zaangażowaliśmy się w prorodzinną politykę i wprowadziliśmy wiele rozwiązań, które wzmacniają pozycję rodzin. Podejmowane przez nas konkretne działania umożliwiają rodzinom godne życie”, powiedział premier.

Morawiecki zwrócił uwagę na obniżone podatki, takie jak niższy podatek PIT, większą kwotę wolną od podatku i ulgi dla dużych rodzin, jako bezpośrednie wsparcie, które jest odczuwane przez każdą rodzinę.

„Dokonaliśmy w polityce rodzinnej rewolucji kopernikańskiej. Myślę, że to widać. To redukcja nie tylko ubóstwa, biedy, ale także tworzenie nowych miejsc pracy. To skuteczna walka z tymi upiorami III Rzeczpospolitej, upiorami rodzin – z bezrobociem”, podkreślił szef polskiego rządu.

Premier zapowiedział kontynuację prorodzinnej polityki, wskazując na plan wprowadzenia programu 800+ zamiast 500+ od 1 stycznia 2024 r.

Odnosząc się do programu Maluch+, premier podkreślił, że dzięki niemu powstają nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. „W ciągu ostatnich 6 lat potroiliśmy liczbę miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. W 2015 r. było to 84 tys. miejsc, a na koniec 2022 r. – ponad 230 tys.”, powiedział premier.

Podczas wizyty w Otwocku, premier przekazał władzom miasta symboliczny czek na utworzenie miejskiego żłobka. Na ten cel przekazano prawie 4,9 mln zł, a kolejne 3,6 mln dofinansowania na funkcjonowanie żłobka.

Morawiecki zwrócił również uwagę na to, jak redukcja bezrobocia wpłynęła na lepszą sytuację polskich rodzin. „Rodzice nie muszą już wyjeżdżać za granicę, aby znaleźć zatrudnienie i utrzymać rodzinę, jak to bywało jeszcze kilka lat temu”, powiedział premier. Wskazał również na pozytywny wpływ obniżek podatków na sytuację finansową rodzin.

„Zmiany w podatkach, takie jak zwiększenie kwoty wolnej do 30 000 zł, mają duże znaczenie. Mama z dzieckiem może korzystać z dodatkowej kwoty wolnej, ale także z obniżonego podatku. Obniżyliśmy stawkę podatku PIT z 18 proc. na 17 proc., a teraz na 12 proc. To jest część naszej kopernikańskiej rewolucji, prorodzinnej w naszym państwie”, zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier podsumował, mówiąc, że dla rządu Dzień Rodziny jest praktycznie każdego dnia, ponieważ większa część polityki rządu ma na celu umocnienie pozycji rodzin. Wydarzenie zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia Rodzin, który przypada na 15 maja.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze