loader

Prezydenta RP spotkał się z wiceprezydent USA

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś w Warszawie z Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Kamalą Harris. Rozmawiano o współpracy sojuszniczej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i wsparciu uchodźców. – Razem ze Stanami Zjednoczonymi i pozostałymi sojusznikami w ramach NATO, jak i całym wolnym, uczciwym światem stoimy po stronie Ukrainy – mówił Andrzej Duda.

Po zakończeniu rozmów „w cztery oczy” oraz rozmów delegacji Prezydent RP i Wiceprezydent USA spotkali się z dziennikarzami.

– Obecność Pani Wiceprezydent to kolejna – obok obecności amerykańskich żołnierzy, obok amerykańskich systemów obronnych, które strzegą naszego nieba i ziemi – demonstracja amerykańskiej obecności w Polsce – ocenił Prezydent Andrzej Duda. – Musimy uratować Ukrainę. Musimy w tym zachować jedność, mówić jednym głosem, być razem, solidarnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, podobnie, jak w Unii Europejskiej.

Jak zapewniła Kamala Harris, USA są przygotowane do tego, aby bronić „każdego centymetra terytorium NATO” i poinformowała o dostarczeniu do Polski dwóch baterii systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. – Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym czasie – wyjaśniła.

Prezydent RP zaapelował o kolejne sankcje wobec Rosji. – Nie możemy tolerować działań militarnych, która noszą cechy ludobójstwa – stwierdził, nawiązując do rosyjskich bombardowań ukraińskich szpitali, bloków mieszkalnych, strzelania do cywili.

Andrzej Duda podkreślił, że w kwestii sankcji Stany Zjednoczone są w absolutnej awangardzie. – Trzeba sobie jasno powiedzieć: te sankcje działają – dodał.

Andrzej Duda oraz Kamala Harris rozmawiali też o udzieleniu wsparcia finansowego na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy.

Prezydent podziękował m.in. amerykańskim organizacjom humanitarnym za wsparcie już udzielone. – W te kwestie zaangażowana jest moja żona, która współpracuje z różnymi instytucjami z USA oraz z Małżonką Prezydenta Joe Bidena – dodał.

Polski Prezydent dodał, że z dumą opowiadał Pani Wiceprezydent o reakcji polskiego społeczeństwa na wydarzenia za wschodnią granicą. – Ukraińscy uchodźcy nie zostali wysłani do obozów, ale znaleźli miejsce w domach, prywatnych pensjonatach, hotelach. Ogromnie za to moim rodakom dziękuję. To dla nas, polskich władz, powód do dumy – zapewnił. – Równocześnie poprosiłem o wsparcie, bo jest jasne, że tak ogromny kryzys uchodźczy jest zaskoczeniem i za takie wsparcie będę ogromnie wdzięczny. Musimy przetrwać ten trudny czas, pomagając naszym sąsiadom.

źródło: prezydent.pl

O autorze